Instalacja grzewcza to jeden z najistotniejszych elementów, o których trzeba pomyśleć już na wstępnym etapie projektowania domu. Postęp technologicznych oraz wzrost popularności ekologicznych rozwiązań sprawił, że coraz większym zainteresowaniem cieszą się kolektory słoneczne stanowiące źródło energii odnawialnej. Ich działanie polega na wykorzystywaniu promieni słonecznych do ogrzewania wody, a nawet wnętrza domu. Jak są zbudowane? Jak działają? Dlaczego warto zdecydować się na ich montaż?

Budowa i działanie

W dzisiejszych czasach prowadzonych jest szereg kampanii nawołujących i podnoszących poziom świadomości społeczeństwa w kwestii ochrony środowiska naturalnego. Dotyczą one m. in. ograniczenia zużycia wszechobecnego plastiku, segregacji śmieci i recyklingu. Jednym z coraz częściej stosowanych rozwiązań jest wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, np. tej pochodzącej ze słońca. Służą do tego kolektory słoneczne. Głównym zadaniem popularnie zwanych solarów jest przetworzenie energii słonecznej w ciepło, które przede wszystkim ogrzewa wodę używaną np. do kąpieli. Takie rozwiązanie często stosowane jest w domach jednorodzinnych.

Budowa instalacji kolektorów słonecznych opiera się na umieszczonym w nich absorberze, czyli pochłaniaczu ciepła. Najskuteczniejszy jest absorber selektywny, gdyż odbiera około 95% promieniowania. Powoduje on ogrzanie czynnika grzewczego, zazwyczaj w postaci wody lub płynu niemarznącego, który przepływa do zasobnika. W ten sposób odbywa się ogrzewanie wody używanej w domu.

-mówią specjaliści z MC Serwis, zajmujący się montażem kolektorów słonecznych.

Istotnym elementem instalacji oddziałującym na jej sprawność są przewody rurowe i zasobnikowy wymiennik ciepła. Długość przewodów łączących kolektor z zasobnikiem, magazynującym nagromadzoną przez cały dzień wodę, powinna być jak najkrótsza, by ograniczać straty energetyczne.

Plusy dla domu i środowiska

Dbanie o otaczający nas świat i naturalne środowisko to niezwykle ważny element przede wszystkim jeśli chodzi o kwestie zdrowotne. Montowanie na dachach kolektorów słonecznych, stanowiących odnawialne źródło energii to ekologiczne rozwiązanie, które znacząco wpływa na redukcję emisji spalin i przenikania innych szkodliwych substancji do atmosfery. Wielu z nas nawet latem musi uruchamiać instalację grzewczą, by wieczorem wszyscy mogli się wykąpać. Dzięki solarom w kranie zawsze będzie płynęła ciepła woda. Co więcej, istnieje możliwość wykorzystania ich do podgrzewania wody znajdującej się w basenie. Oprócz czynnika ekologicznego, technologia ta generuje spore oszczędności, zaspokajając około 80% zapotrzebowania na ciepłą wodę w okresie od marca do października. Działanie kolektora zależy bowiem od ogólnego naświetlenia, a nie tylko i wyłącznie od intensywności słońca. Według opinii specjalistów z MC Serwis, inwestycja w system solarny przyniesie wymierne korzyści w przyszłości, co będzie można zauważyć po stanie domowego budżetu. Poza zastosowaniem ich w domach jednorodzinnych, również hotele, obiekty sportowe, fermy zwierząt czy inne przedsiębiorstwa decydują się na wdrożenie ekologicznych i ekonomicznych rozwiązań.