Kupując meble do każdego z pomieszczeń w domu, musimy wybrać również akcesoria meblowe. Bardzo ważnym elementem, który warunkuje bezawaryjne działanie szuflad, są prowadnice. I właśnie tym elementem zajmiemy się w dzisiejszym artykule. Podpowiemy Wam, jakie kryteria zastosować wybierając prowadnice meblowe do szuflad w poszczególnych pomieszczeniach.

Dlaczego należy określić maksymalny udźwig szuflad?

Wybierając prowadnice do szuflad, w pierwszej kolejności trzeba zastanowić się, co znajdzie się w tych szufladach. Największemu obciążeniu poddawane są szuflady w kuchni, w których przechowuje się naczynia i garnki. Analizując maksymalne obciążenie szuflad, trzeba dobrać takie prowadnice, które nie wykrzywią się pod wpływem ciężaru, tylko będą pracować lekko i sprawnie. W przypadku szerszych szuflad, które charakteryzują się wyższą pojemnością, z zasady warto wybrać prowadnice o wyższej wytrzymałości.

Czym jest maksymalny wysuw szuflady?

Maksymalny wysuw szuflady określa, jak daleko szuflada wysunie się poza korpus mebla. Większość producentów i dostawców akcesoriów meblowych posiada w swojej ofercie pełne lub częściowe wysuwy. Pełny wysuw najlepiej wybrać w przypadku płytkich szuflad, gdzie dostęp do tylnej części jest znacznie utrudniony. Pełen wysuw powoduje całkowite wysunięcie szuflady na długość całej prowadnicy. Częściowy wysuw pozwala na wysunięcie szuflady na 3/4 długości. To drugie rozwiązanie najlepiej zastosować w przypadku wysokich szuflad. Wyjątkiem są szuflady, w których przechowuje się wysokie rzeczy jak pojemniki kuchenne. W takim przypadku warto zastosować pełen wysuw.

Jakie funkcje dodatkowe posiadają prowadnice?

Oferowane obecnie akcesoria meblowe mogą posiadać szereg dodatkowych funkcji. Szczególnie jeśli chodzi o prowadnice meblowe. Najbardziej popularną funkcją jest tzw. cichy domyk, który pozwala na domykanie szuflad bez trzaskania. Analogiczne rozwiązania stosuje się również w przypadku szafek kuchennych. Często wybieranym rozwiązaniem jest także system „push to open”. Pozwala on otworzyć szufladę przez delikatne naciśnięcie. To idealne rozwiązanie, kiedy potrzebujemy otworzyć szufladę np. łokciem czy kolanem. Zastosowanie systemu „push to open” sprawia, że nie musimy montować uchwytów na frontach szafek i szuflad.

Jakie rodzaje prowadnic wyróżniamy?

Wybierając prowadnice do szuflad, warto również poznać ich rodzaje oraz sposoby montażu. Wśród najbardziej popularnych rodzajów wyróżniamy:

  • Prowadnice rolkowe
  • Prowadnice kulkowe
  • Prowadnice dolnego montażu

Prowadnice rolkowe cechują się łatwością montażu oraz relatywnie niską ceną. Pewnym minusem tego rozwiązania może być maksymalny udźwig do 25 kg oraz możliwość jedynie częściowego wysuwu. Prowadnice rolkowe sprawdzą się w niewielkich szufladach służących do magazynowania lekkich przedmiotów. Mechanizm prowadnic rolkowych sprawia, że szuflada pracuje bardzo cicho.

Prowadnice kulkowe sprawdzą się we wszystkich meblach. Posiadają one udźwig do 50 kg. W ofertach dostawców można spotkać prowadnice kulkowe z częściowym lub pełnym wysuwem. Co ciekawe ten typ prowadnic wykazuje wyższą odporność na wahania temperatury.

Prowadnice dolnego montażu stosowane są przede wszystkim w przypadku szuflad, w których chcemy wyeksponować boki wykonane z drewna. Ten typ prowadnicy mocowany jest do dna szuflady. Maksymalne obciążenie tego typu prowadnic może sięgać nawet 50 kg. Występują tu zarówno modele z częściowym, jak i pełnym wysuwem.

Szukając nowoczesnych i trwałych akcesoriów meblowych, warto skorzystać z oferty firmy All Export Import z Olsztyna. Firma działa na rynku od 1984 roku i specjalizuje się w produkcji akcesoriów meblowych.