Które surowce mogą być poddane recyklingowi?

Materiał partnera
2020-02-03

W dzisiejszych czasach mamy możliwość szybkiego dostępu do praktycznie wszystkiego co. Łatwo przychodzi nam kupowanie nowych produktów i równie szybkie wyrzucanie ich do kosza. Przyczynia się to do gromadzenia ogromnej ilości odpadów na planecie, a z tego powodu ekologię biją na alarm. Tutaj z pomocą przychodzi nam recykling! Wszystkie odpadki, szczególnie te z tworzyw sztucznych, powinny być poddawane uzdatnieniu do ponownego wykorzystania.

Co podlega procesowi recyklingu?

Gdy mówi się o recyklingu, pierwszym skojarzeniem zwykle jest papier i makulatura. Jednak nie jest to jedyny materiał, który może zostać poddany obróbce. Największą część odpadów pozyskiwanych do recyklingu stanowią posegregowane śmieci z gospodarstw domowych. Poniżej przedstawiamy listę:

  • Papier – to najłatwiejszy do przetworzenia surowiec. Powtórne wykorzystanie 1 tony papieru to oszczędność równa 17 drzewom.
  • Szkło — nadaje się do recyklingu w 100% i można je przetwarzać wielokrotnie. Może być przerobione na kafelki kuchenne, blaty, pojemniki i inne produkty szklane.
  • Metal — przetwarzając metale, oszczędzamy nawet do 96% energii i znacznie zmniejszamy zanieczyszczenie wody.
  • Baterie — ich segregacja jest niezbędna i wymagana. Nie mogą trafić do ogólnego śmietnika ze względu na zawartość substancji chemicznych
  • Tekstylia
  • Oleje — dzięki recyklingowi zmniejsza się prawdopodobieństwo zanieczyszczenia wody
  • Odpady zielone – takie jak skoszona trawa, liście czy pocięte gałęzie.

Jak recykling wpływa na środowisko naturalne?

Segregacja odpadów daje szansę na drugie życie surowców wtórnych. Wielokrotne wykorzystywanie tych samych materiałów do produkcji nowych artykułów przyczynia się do zmniejszenia liczby odpadów składowanych na wysypiskach oraz przyczynia się do poprawy jakości powietrza i wody. Dodatkową korzyścią jest kwestia finansowa, ponieważ pozyskiwanie nowego surowca jest znacznie droższe niż wtórne przetworzenie np. metalu, szkła, tworzyw sztucznych czy tektury. Umożliwia on również znaczącą oszczędność energii.

Z produktami, które uległy recyklingowi spotykamy się na co dzień i to na każdym kroku i każdy z nas może mieć swój wkład w to, czy dany odpad zostanie ponownie wykorzystany. Pierwszym krokiem do tego może być odpowiednia segregacja śmieci. Można również z zalegającymi materiałami zgłosić się do skupów surowców wtórnych takiego jak Sol - Hurt Sp. z o.o. Sp.k. , który znajduje się w Solcu Kujawskim i zajmuje się skupem makulatury i folii.

Opracowanie artykułu:

Sol - Hurt Sp. z o.o. Sp.k.

ul. Garbary 5b, 86-050 Solec Kujawski kujawsko-pomorskie
e-mail
www
telefon