Głównym przeznaczeniem palet od początku było ułatwienie transportu wszelkiego rodzaju towarów. Bardzo szybko stały się one bardzo ważnym narzędziem w logistyce. Zmusiło to ich producentów do określenia pewnych norm wytrzymałościowych oraz gabarytowych. Zajęła się tym organizacja Epal, która została założona w roku 1991. Przy współpracy z Bureau Veritas, poddają oni testom wszystkie certyfikowane firmy, produkujące palety.

Opis palet

Palety z początku były zbijanie tylko z drewna. Aktualnie produkowane są też palety z tworzyw sztucznych oraz metalu. Są rozbudowywane i udoskonalane. Mogą posiadać różne wymiary i różne wartości wytrzymałościowe. Każda paleta może być inna, ze względu na zapotrzebowanie kontrahenta. Tylko palety certyfikowane muszą spełniać określone normy. Dzięki temu przewoźnicy mogą je dowolnie wymieniać, nie martwiąc się o ich jakość. Podstawowe wymiary palety EPAL wynoszą 1200 mm / 800 mm / 144 mm (szerokość, długość, wysokość). Nie jest to jedyny wymiar, jaki można nabyć. Certyfikowane palety mogą mieć inne gabaryty, jednak wszystkie są ściśle określone w przepisach. Każdy element takiej palety musi posiadać certyfikat i być odpowiednio oznaczony. Wszystkie palety poddawane są obróbce fitosanitarnej, dzięki czemu można mieć pewność, że nie są one zbite z desek chorych, czy desek w których zalęgły się pasożyty. Palety (nie tylko EPAL, a więc o bardzo różnych wymiarach) można zakupić zarówno ze skupu, jak i u producentów. Jednym z producentów palet najwyższej jakości, jest Pani Beata Duda. Firma którą prowadzi, na rynku działa od 25 lat, co jest najmocniejszym dowodem jakości oferowanych produktów.

Wykorzystanie palet

Od początku powstania, przeznaczeniem palet był transport. Kilka lat temu jednak, palety zaczęły być wykorzystywane w przemyśle meblarskim. Jako materiał stosunkowo tani, bardzo wytrzymały, a przede wszystkim naturalny, palety okazały się bardzo dobry materiałem na meble. Zaczęły być wykorzystywane do produkcji łóżek, stolików kawowych, regałów, czy ławek. Odpowiednio zmontowane i wykonane, tego typu meble wyglądają stylowo i nowocześnie. Dodatkowo drewno dodaje wnętrzom nutkę klasyki. Meble tego typu mogą zarówno pasować do mieszkania, jak i ogrodu, czy na działkę. Do stolików tego typu można zamontować kółka, dzięki czemu będą one nie tylko stylowe, a także łatwe w transporcie. Ponad to naprawa palet jest prosta. Nie straszna jest więc żadna wyłamana belka, ponieważ wystarczy pójść do najbliższego składu drewna, kupić zniszczony element i go wymienić.