W zmieniającym się świecie również my musimy ewoluować i adaptować się do nowych warunków. Obecnie zmiany klimatu oraz konieczność ograniczania użycia paliw kopalnych na rzecz energii ze źródeł odnawialnych to gorące tematy. Dlatego warto się edukować i rozglądać za potencjalnymi rozwiązaniami problemów związanymi z energią w naszych gniazdkach. Jednym z nich jest fotowoltaika.

Co to jest fotowoltaika?

Źródeł energii odnawialnej wbrew pozorom jest wiele, choć na małą skalę panele słoneczne sprawdzają się najlepiej. Można je montować na dachach domów jak i na gruncie, to właśnie w systemy fotowoltaiczne powinniśmy inwestować, jeżeli leży nam na sercu dobro planety. Instalacja fotowoltaiki na własnym dachu to też niższe rachunki oraz niezależność energetyczna – zawsze będziemy mieć prąd w gniazdku.

Fotowoltaika, a dokładniej ogniwa fotowoltaiczne znajdujące się w panelach słonecznych, pozyskuje energię elektryczną z promieni słonecznych. Jak to się dzieje? Dzięki fizyce oczywiście – foton zawarty w wiązce światła uderza w krzem zawarty w ogniwie fotowoltaicznym, którego elektron zostaje wprawiony w ruch. Ten ruch to właśnie prąd, który dzięki zamontowaniu specjalnego złącza trafia do sieci elektrycznej. Więcej o zasadach działania systemu można dowiedzieć się u źródła, czyli fachowców od montażu fotowoltaiki: B&J Technology.

Po co instalować panele słoneczne – fotowoltaika dla domu

Wiele osób uważa, ze nie warto inwestować w fotowoltaikę – koszta początkowe wydają się wysokie, jednak biorąc pod uwagę szereg zalet, jakie dostarcza instalacja paneli słonecznych, każdy właściciel domu powinien przemyśleć to zagadnienie.

Montaż fotowoltaiki na dachu budynku to gwarancja niemal darmowego prądu z energii słonecznej. Pozyskany prąd można zużyć w całości do zasilania urządzeń domowych lub do ogrzewania wody, a w razie nadwyżki zawsze można go oddać dostawcy prądu. Proces ten jest nazywany bilansowaniem i pozwala na oszczędzać na rachunkach w miesiące bogate w słonecznie dni, a zimą korzystać z wcześniej „oddanego” prądu. Fotowoltaika to niezależność energetyczna i brak stresu związanego z ciągłymi podwyżkami cen prądu.

Kolejny atut instalacji fotowoltaicznej, to fakt, że raz zamontowane panele słonecznej służą przez ok. 25 lat praktycznie bezobsługowo – nie trzeba ich serwisować ani doglądać. Dodatkowo warto mieć w pamięci, ze montaż fotowoltaiki zwraca się dość szybko, bo już po ok. 7 latach, a przy skorzystaniu z dopłat nawet po 4!

Jakie panele słoneczne wybrać – instalacja systemu

Podjęcie decyzji w kwestii instalacji fotowoltaiki w domu to dopiero początek, bo trzeba jeszcze zaprojektować cały system, wybrać odpowiednie urządzenia i zamontować je. To zadanie najlepiej jest zlecić specjalistom, którzy zajmą się zleceniem kompleksowo: B&J Technology Systems to doskonały adres w Bielsko-Białej

Firma zajmuje się instalacjami na terenie całego kraju, jak i za granicą. Co więcej, pracownicy zajmą się nawet dokumentami, które są niezbędne do przyłączenia paneli słonecznych do sieci elektrycznej operatora, a także udzielą pomocy przy wyborze najkorzystniejszego finansowania czy też pozyskaniu dofinansowania. Dużym atutem jest to, że oprócz instalacji paneli słonecznych oferują również montaż klimatyzacji lub pomp ciepła