Galwanizacja jest terminem określającym proces wytwarzania powłok na wielu rodzajach materiałów. Najczęściej tym terminem określamy procesy przemysłowe zachodzące w zakładzie galwanotechnicznym. Proces galwanizacji przebiega za pośrednictwem prądu, który przepływa między elektrodami, umieszczonymi w tak zwanej kąpieli galwanicznej. Dzięki temu możliwe jest pokrycie powłoką materiałów o różnych gabarytach oraz masie własnej. Za pośrednictwem procesów galwanizacyjnych, zakład, który świadczy tego typu usługi, może tworzyć powłoki wielu rodzajów - zalicza się do nich na przykład kadmowanie, miedziowanie, niklowanie czy złocenie. Bardzo często zetkniemy się także z procesami chromowania, cynkowania czy cynowania.

W trakcie procesu nakładania powłok galwanicznych stosuje się linie galwaniczne. Tego typu linia jest zbudowana z szeregu wanien, w których odbywa się proces nanoszenia konkretnej powłoki na detal czy materiał. Linie umieszczane w zakładach galwanizacyjnych są w dużej większości zautomatyzowane, a cały proces jest monitorowany przez pracownika obsługującego daną linię. Dzięki automatyzacji, możliwe jest przyśpieszenie procesów produkcyjnych, a pomocne w tym zadaniu są zawieszki, na które nakłada się detale o małych i większych gabarytach. Dzięki sprawnej organizacji pracy, przedsiębiorstwo świadczące usługi nakładania powłok, może wykonać bardzo dużą ilość zamówień dla wielu różnych kontrahentów.

Zakłady galwanotechniczne świadczą również usługi w zakresie nakładania powłok na materiały o bardzo niewielkiej masie i wielkości. Możemy tutaj wymienić między innymi wszelkiego rodzaju łańcuchy, małe śruby czy nakrętki. Tego typu detale są pokrywane powłoką na liniach galwanicznych, zaopatrzonych w specjalne bębny, do których pracownicy wsypują materiał. Dzięki sprawnemu działaniu obrotowych bębnów cały proces odbywa się szybko i bezproblemowo. Z tego typu usług (między innymi miedziowania elementów instalacji), korzystają chętnie firmy z branż elektrycznych oraz elektrotechnicznych.