Bardzo duży wpływ na wydajność paneli fotowoltaicznych ma ich umiejscowienie oraz prawidłowy montaż. Ponadto dobrze osadzona instalacja będzie opłacalna. Najlepiej by było, aby panele fotowoltaiczne znalazły się w miejscu niezacienionym. Ważne jest także ustawienie ich w odpowiedniej pozycji, co wpływać będzie na absorbowanie jak największej ilości promieni słonecznych. Zatem co trzeba wiedzieć przed montażem paneli solarnych?

Wybór miejsca na panele fotowoltaiczne

Decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych w naszym domu powinniśmy dokładnie zaplanować miejsce ich montażu. Kwestia ta jest bardzo istotna, ponieważ umiejscowienie paneli w złym miejscu może nie przynosić nam dużo zysków. Dobre miejsce na montaż takiej instalacji to takie, które nie jest niczym przesłonięte, ani nie jest zacienione. Wówczas panele fotowoltaiczne będą pobierać maksymalną ilość promieni słonecznych.

Zazwyczaj panele solarne montowane są na dachach lub elewacjach. Spowodowane jest to dość dużą powierzchnią tych miejsc oraz tym, że najczęściej nie są one zacienione. Słabym rozwiązaniem jest umiejscowienie paneli solarnych obok domu. Po pierwsze panele zajmują sporo miejsca, ponieważ w celu uzyskania 1 kW mocy szczytowej konieczny jest montaż ogniw o powierzchni prawie 7m2. Po drugie teren obok domu często może być czymś zasłonięty, co powodować będzie zacienienie paneli, a to negatywnie będzie wpływać na ich wydajność.

Po ustaleniu miejsca montażu paneli solarnych trzeba wiedzieć, jak je zamontować. Najlepiej by było, aby panele fotowoltaiczne były ustawione czynną powierzchnią w stronę słońca. Jednakże trzeba mieć na uwadze, że przy nieruchomych panelach jest to możliwe tylko przez chwilę. W związku z tym trzeba poważnie zastanowić się nad ich ułożeniem. Specjaliści z firmy Protos Solar Energy zalecają, by panele fotowoltaiczne zamontowane zostały na południe, a ich kąt nachylenia wynosił 30-40o do poziomu. Im większe będzie odchylenie od tej normy, wówczas panele będą produkowały mniej energii.

Jak radzić sobie z zacienionymi panelami fotowoltaicznymi?

Pojawienie się cienia na panelach fotowoltaicznych wiąże się z tym, że do ogniw dociera mniejsza ilość światła, a to powoduje mniejszą ilość wytwarzanej energii. Nawet gdy mała część jednego ogniwa jest zasłonięta, to wszystkie ogniwa połączone z nim dostarczają mniej energii. Zły wpływ na działanie paneli fotowoltaicznych na nawet najmniejsza ilość cienia, w związku z tym nawet niepozornie wyglądające cienie padające od słupów mogą przysporzyć wiele kłopotów.

Producenci paneli oferują różne rozwiązania zmniejszające skutki zacienienia. Często panele wyposaża się w diody bocznikujące. Ich zadaniem jest wyłączanie ogniw, które są zacienione. Takie rozwiązanie powoduje, że nie zakłócają one pracy pozostałych, niezacienionych ogniw. Działanie to jest proste i polega na tym, że prąd przepływa przez diodę zamiast przez szereg połączonych ze sobą ogniw.

Decydując się na montaż paneli solarnych powinniśmy wiedzieć, w jakim miejscu je osadzić oraz pod jakim kątem. Dodatkowo musimy mieć wiedzę o tym, co robić w przypadku zacienienia paneli.