Można zaobserwować pewną tendencję, że wytwarzanie energii cieplnej przy wykorzystaniu paliw kopalnych powoli zastępowane jest przez osiągnięcia najnowszej technologii. Mowa tu oczywiście o źródłach odnawialnych ze szczególnym uwzględnieniem pomp ciepła. Okazuje się, że zdecydowanie najwięcej korzyści osiągnąć można, decydując się na połączenie pompy z ogrzewaniem podłogowym. Co warto wiedzieć na ten temat?

Czy rzeczywiście tak ekonomicznie?

Zarówno dla wszystkich tych, którzy dopiero planują zakup instalacji grzewczej do nowego domu, jak i dla tych, którzy zmagać muszą się z koniecznością jej modernizacji, z pewnością najistotniejsze wydadzą się kwestie ekonomiczne. W tym miejscu podkreślić trzeba, że zakup wszystkich elementów ogrzewania podłogowego oraz sam montaż jest droższy w porównaniu do rozwiązania tradycyjnego opartego na grzejnikach. Niemniej jednak największym błędem, jaki można popełnić, jest tutaj krótkowzroczne podejście do sprawy.

Nie należy zapominać o tym, iż wszystkie wydatki są w stanie zwrócić się nie w ciągu kilkunastu, czy kilkudziesięciu lat, ale już po kilku latach. Ogrzewanie podłogowe samo w sobie również wydaje się niezwykle atrakcyjne. Inwestorzy dostają sprawdzone rozwiązanie, dzięki któremu aranżacja przestrzeni staje się znacznie łatwiejsza. Wszystkie komponenty układu schowane są pod wykończeniem posadki, dzięki czemu technologia ta idealnie sprawdzi się w domach i mieszkaniach, których przestrzeń nie jest najmocniejszą stroną. Co jeszcze warto wiedzieć?

Jeżeli pompa ciepła to jaka?

Wybór pompy ciepła zależeć może od wielu czynników, choć oczywiście pod uwagę należy wziąć ilość dostępnego miejsca. Najbardziej uniwersalne pod tym względem są pompy powietrze, które konwertują energię cieplną znajdującą się w otaczającej nas atmosferze i wydajnie sprawdzają się nawet w naszym stosunkowo chłodnym klimacie. Jeżeli osoby zainteresowane zakupem dysponują nieco większą działką, wówczas lepiej zainwestować w pompę gruntową. Połączenie działania pomp ciepła z ogrzewaniem podłogowym wymaga jednak zaawansowanych i skomplikowanych prac montażowych.

W tym zakresie pomóc mogą nam jedynie najbardziej renomowani fachowcy, do których zdecydowanie zalicza się firma Thermo-Vitae. Energia pochodząca z natury z pewnością stanowi przyszłość. I choć jej wdrożenie do każdego domu jednorodzinnego wydaje się na razie bardzo odległe, to na pewno jesteśmy świadkami procesu, którego nie da się już zatrzymać. Świadomość społeczna dotycząca ochrony środowiska naturalnego wciąż rośnie. Jeżeli dodatkowo można w ten sposób wyraźnie obniżyć wydatki za energię, to opcja ta wydaje się najatrakcyjniejszą z możliwych.