Oznakowanie pionowe i poziome dróg

Materiał partnera
2019-06-05

Każda droga powinna być w sposób odpowiedni oznakowana, co pozwoli jej użytkownikom w łatwiejszym i bezpieczniejszym korzystaniu z niej. Z tego względu niezbędne jest zastosowanie zarówno oznakowania pionowego, jak i poziomego. Warto przy budowie dróg zapoznać się z ofertą producentów tego typu znaków – co dokładnie obejmuje ich szeroki asortyment?

Właściwie wykonane znaki pionowe

Większość dróg publicznych posiada w bliskim otoczeniu elementy oznakowania pionowego. To charakterystyczne znaki, które umieszczane są przeważnie na specjalistycznych słupkach. Takie oznakowanie musi być przygotowane z należytą starannością – przede wszystkim musi być widoczne dla kierowców oraz pieszych nawet w trudnych warunkach i przy niewielkim oświetleniu. Z tego względu często stosuje się do ich wykończenia specjalną folię odblaskową. Istotny jest również materiał wykorzystany do przygotowania oznakowania pionowego.

W ofercie renomowanych producentów, do których grona zalicza się firma Andros, znaki pionowe wykonuje się z blachy ocynkowanej lub aluminiowej. Dzięki temu oznakowanie jest wytrzymałe i odporne na wszelkiego rodzaju czynniki zewnętrzne, uszkodzenia mechaniczne czy nawet akty wandalizmu. Szeroki asortyment obejmuje każdy typ obowiązujących znaków pionowych: ostrzegawcze, nakazu, zakazu, informacyjne, uzupełniające, znaki kierunku i miejscowości czy oznakowanie szlaków rowerowych oraz przeznaczone dla kierujących tramwajami. Ofertę uzupełniają tablice drogowe i tabliczki do znaków drogowych, a także wspomniane już słupki i akcesoria montażowe.

Oznakowanie poziome

Na powierzchni dróg publicznych stosuje się natomiast oznakowanie poziome. Dotyczy to zarówno nawierzchni asfaltowych, jak i betonowych. Do przygotowania znaków poziomych należy zastosować odpowiednią farbę drogową, która nawet przy intensywnej eksploatacji drogi nie ulegnie szybkiemu ścieraniu i zniszczeniom. Warto też zwrócić uwagę na dodatkowe elementy w ofercie renomowanych producentów oznakowania poziomego – mikrokulki szklane refleksyjne. To właśnie dzięki nim poziome znaki zyskują efekt odblaskowości, który jest niezwykle istotny np. w nocy.

Do oznakowania poziomego zaliczają się również tzw. kocie oczka. To punktowe elementy odblaskowe, które z powodzeniem zastosować można zarówno przy nawierzchniach betonowych, jak i asfaltowych. Dzięki odbłyśnikom elementy widoczne są nawet w bardzo trudnych warunkach, co jest ich niewątpliwym atutem. Należy jednak pamiętać, by każdy typ oznakowania poziomego i pionowego zakupić u renomowanego producenta, który będzie w stanie wykonać znaki zgodnie z obowiązującymi przepisami i oczekiwaniami klienta.