Palety drewniane są niezastąpione wszędzie tam, gdzie ma miejsce magazynowanie i transport towarów. Ułatwiają one grupowanie, pakowanie oraz przewóz ładunków różnego typu, dlatego też z powodzeniem stosowane są w wielu branżach przemysłowych- od spożywczej po włókienniczą. Popularność palet przerosła jednak oczekiwania ich producentów. Wykorzystuje się je chociażby w aranżacji wnętrz czy ogrodu. Co jeszcze warto wiedzieć o drewnianych paletach?

Paleta drewniana – krótka charakterystyka

Paleta to nic innego jak opakowanie, które służy do transportu i magazynowania różnorodnych towarów i wyrobów. Najczęściej opakowania te produkowane są z drewna, choć można tworzyć je także z plastiku i metalu. Konstrukcja palet przystosowana jest do przewozu ładunków przy pomocy wózków widłowych. Dzięki grupowaniu palet w duże pakiety, transport bliski towarów odbywa się dużo sprawniej, szybciej i bezpieczniej dla pracowników magazynu czy hal produkcyjnych. Jak informuje przedstawiciel firmy Wyroby z Drewna Skup i Sprzedaż – najpopularniejszym rodzajem drewnianych opakowań tego typu są europalety. Mogą one występować w różnych rozmiarach. Standardem jest jednak to, że posiadają kształt, który pasuje do wózków widłowych stosowanych na terenie całej Europy. W związku z tym europalety mogą być stosowane wielokrotnie przez zupełnie różne przedsiębiorstwa.

Cechy dobrej palety drewnianej

Paleta drewniana musi wyróżniać się nieprzeciętną trwałością. Powinna też pasować do większości podnośników i linii produkcyjnych. Jeżeli chodzi o trwałość – duże znaczenie ma jakość użytego do produkcji palet materiału. Dobrej klasy drewno pozwala na stworzenie bardzo wytrzymałej konstrukcji. Nie bez znaczenia jest również sposób obróbki tegoż materiału. Warto dodać, że wysłużone i podniszczone palety mogą posłużyć do wykonania nowych opakowań lub wyrobów drewnianych innego typu. Z tego też względu wielu rzemieślników zajmuje się ich skupem. Dobrze wykonana paleta musi odpowiednio zabezpieczać przechowywany w niej towar i chronić go przed uszkodzeniami, jakie mogą powstać w wyniku transportu. Jest to podstawowa funkcja opakowań. Palety drewniane z powodzeniem wykorzystuje się również w innym celu – można zrobić z nich meble ogrodowe, stoliki kawowe czy wygodne siedziska. Wiele osób adaptuje drewniane opakowania na książkowe regały czy dodatkowe miejsce do przechowywania gadżetów. Popularność palet wzrasta z każdym rokiem, a z każdym miesiącem pojawiają się nowe pomysły na to, w jaki sposób można je stosować.