Druty to wyroby metalowe, które wykorzystywane są w budownictwie, stolarstwie, przemyśle lekkim i ciężkim, elektronice, energetyce, rolnictwie i w dziesiątkach innych branż. Nic dziwnego, że producenci różnych konstrukcji chcą zamawiać od specjalistycznych firm drut o wysokiej jakości. Jakie wyróżnić możemy zatem jego parametry, i jakie są najpopularniejsze typy drutów? Tego dowiesz się razem z nami…

Drut ze względu na swoją formę i długość

Pierwsza kategoryzacja drutów dzieli je ze względu na ich formę, a także długość. Wyróżnia się zatem bardzo długie i łatwe w obróbce po zakupie druty w kręgach, druty szpulowe, czy też druty wiązałkowe w motkach. Jeśli potrzebujemy dużej ilości drutu, powinniśmy zwracać uwagę zatem na wymienione wyroby. W przypadku mniejszej ilości lepiej koncentrować się na produkcie zwanym drutem w odcinkach. Najlepsze produkty dobierzesz przy tym w detalu lub w hurcie we współpracy z renomowanym producentem i dostawcą SILESIA DRUT.

Drut ze względu na najważniejsze parametry techniczne

Ważnymi parametrami drutów są zarówno średnice, powierzchnie drutów, jak i wytrzymałość na rozciąganie. Na rynku zatem znaleźć można wiele różnych rodzajów drutów, a to od ich konkretnych parametrów zależeć będzie to, gdzie będą one wykorzystane. Obecnie możemy zatem wymienić między innymi druty miękkie, półtwarde oraz twarde. Pierwsze z nich nie są zbyt odporne na rozciąganie, drugie wyróżniają się znacznie lepszymi własnościami, a trzecie są najtrwalsze, ale najcięższe w obróbce. Istotne jest jednak zwracanie uwagi na materiał wykonania. Spotkać się możemy z drutem stalowym, żelaznym, a nawet miedzianym. Każdy z nich wykorzystywany jest do innych konstrukcji, a wielokrotnie ważne jest również to, czy ich powierzchnia jest ocynkowana oraz nierdzewna. Na rynku zatem można spotkać się z wieloma podgatunkami drutów ze względu na parametry techniczne. Kolejnymi są druty galwanizowane, druty żarzone, czy też druty ciągnione na mokro gołe z połyskiem.

Druty ze względu na zastosowanie

Kolejne rozróżnienie drutów dotyczy ich zastosowania. Tu wyróżnić można najbardziej uniwersalne i już wspomniane druty nierdzewne. Mogą one być również żaroodporne i kwasoodporne. Wykorzystują je producenci sprzętów AGD i RTV, branża medyczna, motoryzacja, gastronomia itp. Wspomnieć należy również o drutach oporowych, które mają szczególne unikalne własności niemagnetyczne. Dzięki temu z nich tworzy się np. elementy podgrzewaczy, pieców oporowych, grzałek oraz innych urządzeń. Kolejną grupą są druty spawalnicze oraz węglowe. Pierwsze wykorzystywane są w procesach MIG oraz TIG, czy do spawania aluminium… Druty węglowe to wyroby służące do produkcji gwoździ, czy siatek ogrodzeniowych.