Prace na wysokościach wiążą się z zagrożeniem zdrowia, a nawet życia. Aby się uchronić, należy zakładać sprzęt ochronny. Z roku na rok powstają coraz bardziej wyspecjalizowane narzędzia, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa dla personelu. Środki ochrony indywidualnej do pracy na wysokościach powinny być wytrzymałe i wygodne. W jaki sprzęt ochronny musi być wyposażony pracownik wysokościowy? Gdzie kupić to specjalistyczne oprzyrządowanie?

Środki ochrony indywidualnej

Przepisy mówią, że za pracę na wysokości uznaje się działanie zarobkowe wykonywane ponad metr nad podłożem. W związku z tym pracodawca powinien zaopatrzyć pracownika w podstawowe środki ochrony indywidualnej. Te narzędzia powinny być wykorzystywane wtedy, gdy nie można uniknąć zagrożeń lub wystarczająco ich ograniczyć. To sprawia, że podczas pracy na wysokościach konieczne jest dysponowanie wysokiej jakości sprzętem ochronnym. Zagwarantuje to optymalne bezpieczeństwo nawet w kryzysowych sytuacjach. W celu zapewnienia dodatkowej ochrony pracodawca powinien wyznaczyć osobę, która zajmie się nadzorem pracy na wysokości, a także musi przeszkolić pracowników w zakresie posługiwania się środkami ochrony indywidualnej.

W jaki sprzęt ochrony warto się zaopatrzyć podczas pracy na wysokościach?

Do podstawowych środków ochrony indywidualnej można zaliczyć hełm i wszelkiego rodzaju sprzęt ochronny. Muszą być one idealnie dopasowane to rodzaju wykonywanej pracy oraz posiadać wszystkie niezbędne atesty. Sprzęt ochronny to nic innego jak uprząż, pas biodrowy oraz linka bezpieczeństwa. Dodatkowe bezpieczeństwo podczas pracy na wysokości zapewnią komfortowe szelki i amortyzatory. Warto w swoim wyposażeniu posiadać także wszelkiego rodzaju urządzenia samohamowne. Przed przystąpieniem do pracy na wysokościach należy sprawdzić stan techniczny nie tylko urządzeń ochronnych, ale także całej konstrukcji.

Gdzie kupić profesjonalny sprzęt ochronny?

Istnieje wiele specjalistycznych firm proponujących wysokiej jakości sprzęt ochronny. Jedną z nich jest Tractel Polska, która swoje produkty kieruje nie tylko do pracodawców, ale także klientów indywidualnych. Firma ta oferuje wyspecjalizowane i certyfikowane narzędzia, które będą wytrzymałe oraz w znaczący sposób wpłyną na komfort pracy. Sprzęt ochronny do pracy na wysokościach powinien zapewnić swobodę ruchów i przede wszystkim bezpieczeństwo. Pracownik wysokościowy musi ufać posiadanemu ekwipunkowi, w związku z tym zaleca się kupowanie jedynie najwyższej jakości sprzętu ochronnego.