Prace saperskie – jak dokładnie przebiega proces usuwania niewybuchów i niewypałów?

Materiał partnera
2019-12-03

W krajach, które stanowiły arenę wojennych zmagań, do dzisiaj spotkać można się z wieloma pozostałościami, które stanowią bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców. Mowa tutaj przede wszystkim o niewybuchach i niewypałach, tak często znajdowanych podczas różnego rodzaju prac budowlanych. Ich usunięcia podjąć mogą się jedynie specjaliści, posiadający odpowiednie certyfikaty i zaświadczenia. Z czym konkretnie muszą się zmierzyć?

Prace saperskie – z czym spotkać można się najczęściej?

Sięgając pamięcią do ostatniej z wojen światowych, należy mieć na uwadze fakt, iż przez terytorium naszego kraju w ciągu 5 lat, przewinęły się dwie wielkie operacje wojskowe. Chodzi tutaj o zmagania obronne we wrześniu 1939 r. oraz o kontrofensywę radziecką w kierunku Berlina w latach 1944-45. Zarówno podczas wielu wielkich bitew, jak i mniejszych potyczek pomiędzy oddziałami, wystrzelono miliony pocisków różnego kalibru. Na terenach, które stanowiły cel ostrzału, do dzisiaj znaleźć można przede wszystkim amunicję pochodzącą z haubic, artylerii przeciwpancernej, amunicję zapalającą i odłamkowo-burzącą, która z różnych przyczyn, nie uległa ostatecznej detonacji. Z tego rodzaju pozostałościami bojowymi spotkać możemy się głównie w miastach, pełniących wówczas rolę twierdz.

Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku terenów otwartych. Tutaj wojska wycofujące się, aby powstrzymać napastników, układały ogromne pola minowe, składające się często z kilku lub nawet kilkunastu tysięcy min. Prace saperskie przeprowadzone tuż po wojnie, choć znacząco pomogły pozbyć się wielu problemów, nie mogły zagwarantować tego, że usunięte zostanie 100% pozostałości. Było to po prostu niemożliwe do wykonania w praktyce. Jak zatem ten proces wygląda współcześnie?

Prace saperskie krok po kroku

Specjaliści przybywający na miejsce, w pierwszej kolejności muszą ustalić, z jakim dokładnie typem materiału wybuchowego mają do czynienia. Choć nie wyda się do tak oczywiste, istnieje zasadnicza różnica pomiędzy niewybuchem a niewypałem. Jaka konkretnie? Mianem niewybuchu określane są wszystkie przedmioty, zawierające materiał wybuchowy, które pomimo stworzenia odpowiednich warunków, nie eksplodowały. Określenie niewypał dotyczy zaś przedmiotów, zawierających ładunek miotający. Po dokładnym zbadaniu zagrożenia profesjonaliści przystępują do oceny ryzyka wybuchu. W zależności od zaistniałej sytuacji ładunek wybuchowy może zostać rozbrojony bezpośrednio na miejscu lub wywieziony w specjalnie przygotowane do tego miejsce i zniszczony za pomocą metod konwencjonalnych. W obu przypadkach istnieje konieczność przeprowadzenia ewakuacji wyznaczonej strefy, jeśli oczywiście rzecz dzieje się na terenach zaludnionych.

Oczyszczanie terenów z materiałów wybuchowych to jeden z najniebezpieczniejszych zawodów świata. Dlatego prace wykonywane mogą być jedynie przez specjalistyczne jednostki podlegające wojsku lub firmy, posiadające uprawnienia przez wojsko wydawane. Doskonałym przykładem jest tutaj firma KSAR, która dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu, ugruntowała sobie pozycję jednej z najlepszych w skali kraju. Nowoczesne wyposażenie techniczne pozwala specjalistom pozbyć się de facto każdego zagrożenia ze strony materiałów wybuchowych.

Opracowanie artykułu:

Ksar Nadzór Archeologiczny i nadzór przyrodniczy

ul. Wrocławska 52b/31, 30-011 Kraków Krowodrza, małopolskie
e-mail
www
telefon