Drewno w zasadzie od zawsze stanowiło jeden z najważniejszych, jeśli nie najważniejszy materiał, dzięki któremu ludzie mogli kontrolować ogień. Wraz z rosnącą populacją zapotrzebowanie na ten wyjątkowy surowiec stało się tak ogromne, że standardowe metody jego przetwarzania musiały odejść do lamusa. Obecnie w tym celu używa się zaawansowanych technologicznie maszyn zapewniających doskonałą wydajność oraz precyzję. Co warto o nich wiedzieć?

Rodzaje maszyn do produkcji drewna opałowego

Inżynierowie odpowiedzialni za produkcję tych specjalistycznych maszyn musieli stanąć przed bardzo trudnym i jednocześnie niezwykle odpowiedzialnym zadaniem. Chodziło oczywiście o to, aby stworzyć urządzenia, dzięki którym cały proces przebiegał będzie tak sprawnie, jak to tylko możliwe. Nie można było zapomnieć również o kwestiach związanych z bezpieczeństwem operatorów. Doskonały przykład świetnie zaprojektowanych maszyn stanowią tutaj piło łuparki wyposażone m.in. w hydrauliczne podnośniki kłody. Jak sama nazwa wskazuje, maszyna posiada zarówno łańcuch tnący, jak i noże do rozłupywania drewna na części. Mamy tutaj do czynienia z rozwiązaniem hybrydowym, które łączy w sobie zalety dwóch urządzeń.

W razie zaistnienia takiej konieczności wszyscy zainteresowani mogą stać się właścicielami łuparek lub pił stanowiących osobne konstrukcje. Łuparki dostępne są w wersji pionowej lub poziomej, dzięki czemu bardzo łatwo stworzyć dla nich wystarczającą przestrzeń w pomieszczeniach zamkniętych. W rozbudowanej ofercie asortymentowej najlepszych dystrybutorów znajdują się również automaty rozpałkowe i te służące do pakowania. Co jeszcze warto wiedzieć?

Ważna kwestia jakości

Nikt raczej nie ma wątpliwości co do tego, że maszyny przeznaczone do produkcji drewna opałowego, w zasadzie jak żadne inne, narażone są na działanie warunków zewnętrznych. Dlatego właśnie najlepsi producenci wywodzący się z krajów takich jak Szwecja, Polska, Estonia, czy Finlandia wiele uwagi poświęcają dopracowaniu dosłownie każdego detalu. Począwszy od stali, z której wykonuje się korpus, aż po elektronikę, która nie powinna sprawiać żadnych problemów. Silniki elektryczne zapewniają potężną moc dostępną już od najniższych zakresów pracy.

Operator nie musi obawiać się ani o hałas, ani o wydzielające się spaliny. Jako że wybór tego typu maszyny może sprawić sporo problemów osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z branżą drzewną, zdecydowanie warto zasięgnąć profesjonalnej porady. Kompleksowego wsparcia w tym zakresie udzielić mogą nam specjaliści z firmy Jar-Drew. Na wyjątkową uwagę zasługuje również opcja długoterminowego i krótkoterminowego wynajmu maszyn pozwalająca w niektórych przypadkach na znaczne oszczędności finansowe.