Projektowanie oprzyrządowania jest ważną częścią procesu produkcyjnego każdego produktu. Zespół projektowy, w porozumieniu z dostawcą narzędzi do wycinania, musi dobrać optymalną technikę wytwarzania narzędzi, aby zapewnić sukces produkcji.

Projektowanie narzędzi – znaczenie

Obiekty produkowane masowo przez człowieka wymagają narzędzi, takich jak wykrojniki, które muszą być zaprojektowane z wyprzedzeniem zgodnie z dokładnymi specyfikacjami w celu rozpoczęcia procesu produkcyjnego. Bez starannie zaprojektowanych narzędzi do wykrawania konstruowane przedmioty będą gorsze pod względem jakościowym i bardziej podatne na awarie. Aby uniknąć kosztownych błędów, producenci powinni konsultować się z projektantami narzędzi do matryc, którzy wesprą przedsiębiorcę podczas procesu przedprodukcyjnego i produkcyjnego. Projektanci narzędzi dokładnie ocenią projekty i wyeliminują potencjalne wady przed rozpoczęciem pracy.

Projekty narzędzi – czym jest oprzyrządowanie do matryc?

Wykrojnik to wyspecjalizowana maszyna służąca do cięcia lub kształtowania materiałów, takich jak metal, plastik, drewno czy tkanina, do z góry określonych kształtów. Stalowe ostrza, zamontowane na bloku nośnym i uformowane w określony wzór, są wciskane w materiał, przycinając go do wymaganej formy.

Proces projektowania narzędzi

Każde narzędzie wymaga odpowiedniego projektu zanim będzie można je zbudować. Im bardziej złożone narzędzie, tym więcej przemyślenia należy poświęcić projektowi. Bardzo skomplikowane narzędzia, zawierające wiele szczegółów, będą musiały zostać zaprojektowane przy użyciu systemu CAD. Zespół projektowy musi być interdyscyplinarny i złożony z inżynierów produktu, kierowników produkcji, księgowych i działy marketingu.

Typową wytyczną, która jest szczególnie przydatna na etapie projektowania produktu, jest zasada DFM (Design for Manufacturing). Podstawowa strategia DFM polega na zminimalizowaniu liczby części w produkcie, tak aby produkcja została przeprowadzona sprawnie i z utrzymaniem minimalnego budżetu.

Wybór dostawcy narzędzi do projektowania

Wybierając projektanta narzędzi do współpracy z zespołem projektowym produktu, warto upewnić się, że dysponuje odpowiednimi narzędziami oraz posiada wiedzę z zakresu obsługi narzędzi do formowania matryc. Najlepsi projektanci narzędzi, tacy jak Pomech-Pol ZPUH, nie tylko opracowują projekty, ale mają stały kontakt z klientem, aby na bieżąco ustalać jego oczekiwania i zrozumieć obawy dotyczące projektowanych części eksploatacyjnych.