Stal i wyroby stalowe

Materiał partnera
2019-05-24

Stal jest stopem żelaza, z dodatkiem węgla (do 2%) i innych minerałów, takich jak mangan, nikiel, czy chrom. Ich zadaniem jest wzmocnienie właściwości fizykochemicznych i mechanicznych. Im stal zawiera więcej węgla, tym twardszym metalem się staje. Wykonuje się ją za pomocą pieców konwertorowych, łukowych, oraz próżniowych. Produktem ubocznym produkcji, jest staliwo, które ponownie jest przerabiane na stal.

Zastosowanie i rodzaje stali

Stal wykorzystywana jest do produkcji różnego rodzaju wyrobów hutniczych. W pierwszej kolejności są to różnego rodzaju pręty (np. okrągłe, kwadratowe, prostokątne), profile (np. kątowniki, ceowniki, płaskowniki), blachy, rury itp. Wykorzystywana jest ona w wielu branżach, takich jak motoryzacja (produkcja różnego rodzaju elementów karoserii), przemysł, czy budownictwo. Dużą popularnością cieszą się konstrukcje stalowe, które stanowią podstawę dla różnego rodzaju hal magazynowych i przemysłowych, a także innych budynków (np. biurowych). Stal jest często wykorzystywana w budownictwie. Nie ma w tym nic dziwnego, konstrukcje stalowe posiadają dwie podstawowe zalety. Przede wszystkim konstrukcje tego typu są stosunkowo lekkie. Dzięki temu ich stawianie trwa bardzo krótko, a rozmiar, kształt, lub przeznaczenie takiej konstrukcji, zależy już tylko od inwestora. Drugą ich zaletą jest wytrzymałość. Budynki oparte na stalowej konstrukcji charakteryzują się dużą trwałością i odpornością na czynniki zewnętrzne. Mogą one być stałe oraz tymczasowe. Jednym z czołowych producentów konstrukcji stalowych w Polsce, jest  firma Rapmet. Działa ona na rynku już od 1977 roku. Przez ponad trzydzieści lat przedsiębiorstwo skrupulatnie poszerzało zakres działalności, dzięki czemu aktualnie jest jednym z największych producentów elementów stalowych. Obecnie w sprzedaży posiadają kraty pomostowe, ogrodzenia systemowe, siatki zgrzewane, gabiony, kontenery metalowe, garaże stalowe i konstrukcje stalowe.

Produkty stalowe

Ciekawym wyżej wymienionym produktem są gabiony. Są to klatki wykonane z siatki zgrzewnej, w formie prostopadłościanu. Dzięki materiałowi, z którego gabiony są wykonane, charakteryzują się one dużą wytrzymałością oraz sztywnością. Wykorzystywane są one do wzmacniania skarp i nasypów, ochrony przeciwerozyjnej, czy budowy ścian oporowych. Drugim produktem są kraty pomostowe. Wyżej wymieniona firma jest obecnie najbardziej liczącym się producentem krat pomostowych, na rynku. Można rozróżnić dwa typy krat- tj. zgrzewane i wciskane. Oba rodzaje mogą być antypoślizgowe, o dużych obciążeniach, o małym obciążeniu itd.

Opracowanie artykułu:

Rapmet Sp. z o.o.

ul. Lutycka 25, 57-300 Kłodzko dolnośląskie
www