Technologia CNC, czyli maszyny numeryczne sterowane komputerowo, podpinane do złożonych programów komputerowych, wykorzystywane są przede wszystkim w branży obróbki materiałowej metali, zarówno przy procesach frezowania, czy innych typów skrawania, jak i też przy tzw. obróbce termicznej. Tu przykładem jest niesamowicie wydajne, szybkie i precyzyjne cięcie laserowe.

Cięcie laserem CNC – zastosowanie

Technologia cięcia laserowego CNC, jest dzisiaj wykorzystywana w różnych branżach. Mowa o tej motoryzacyjnej, lotniczej, hutniczej, górniczej, przemysłu maszynowego, wnętrzarskiej, budowlanej, dekarskiej, blacharskiej, ogrodniczej, stolarskiej i wielu innych. Istotne przy tym jest to, że nowoczesne wykrawarki potrafią zarówno ciąć blachy na mniejsze arkusze/panele itd., jak i wykonywać w nich rożnego rodzaju nacięć, perforacji, czy wycięć. Dzisiaj zatem cięcie laserem CNC, jest wykorzystywane do tworzenia półproduktów, gotowych wyrobów, a także prefabrykatów. Te na specjalne zamówienie tworzy również w procesach gięcia na prasie, frezowania, czy spawania, wykonuje firma COLMET. Zajmuje się ona także kompleksowym projektowaniem różnego rodzaju maszyn – więcej informacji uzyskasz na dedykowanej stornie www.

Zalety cięcia laserem CNC

Do najważniejszych zalet cięcialaserem CNC, zalicza się:

  • powtarzalność produkcyjną, nawet w całych seriach,
  • dokładność wycinanych detali,
  • możliwość wycięcia niemalże każdego, wcześniej zaprojektowanego kształtu, wzoru,
  • możliwość stosowania grawerunków,
  • wysoką jakość ciętych krawędzi, które nie muszą przechodzić później długich prac wykończeniowych,
  • możliwość wycinania otworów o średnicy mniejszej niż grubość blachy. 

Przykład nowoczesnej wykrawarki laserowej

Przykładem nowoczesnej wykrawarki laserowej, która wyróżnia się wysokimi parametrami technicznymi, co podwyższa zarówno wydajność, jak i też wyniki energooszczędności, jest ta marki LVD z linii modelowej SIRIUS 3015. To właśnie takie maszyny są w stanie ciąć materiały w zakresie grubości od 10 milimetrów do nawet 25 (stal czarna: do 25 mm,  stal żaroodporna: do 20 mm, stal nierdzewna: do 15 mm, aluminium: do 10 mm). Obszarem roboczym wykrawarki laserowej LVD jest zaś powierzchnia 1500 x 3000, która obrabiana jest niesamowicie błyskawicznie między innymi dzięki temu, iż głowica tnąca lasera tegoż sprzętu przemieszcza się nad obszarem pracy, przez co proces obróbki materiału jest znacznie przyspieszony. Stwarza to możliwość błyskawicznego kalibrowania pracy maszyny, co wykonywane jest bez konieczności zaangażowania do tego siły człowieka. Wystarczą odpowiednie algorytmy informatyczne…