Technologia metalizacji próżniowej

Materiał partnera
2020-01-24

Zastanawiałeś się kiedyś w jaki sposób klamka z tworzywa sztucznego może być „powleczona” warstwą metalu? Czy jest to ściśle przylegająca monolityczna i montowana obudowa? A może tworzywo zatapiane jest w rozgrzanym i płynnym metalu, który zastyga w dany kształt? Odpowiedzią na te pytania jest proces metalizacji próżniowej.

Technologia metalizacji próżniowej

Metalizacja próżniowa zwana jest także procesem metalizowania. Polega ona na naparowaniu metalu – najczęściej aluminium – na dany wyrób – przede wszystkim z tworzywa sztucznego – w warunkach wysokiej próżni. Dzięki temu dana powierzchnia syntetyczna, a czasem również drewniana, uzyskuje wygląd metalu wypolerowanego na wysoki połysk. Jest to przy tym osiągane w bardzo opłacalnej kosztowo produkcji seryjnej. Najlepsze podmioty, są jednak w stanie realizować zamówienia detaliczne, a także prototypy produktów wraz z metalizowaniem ich powierzchni. Podkreślić należy również to, że sama metaliczna powłoka wykonana próżniowo może być stosowana, jako warstwa dekoracyjna, lub też jako swoiste uszlachetnienie powierzchni tworzywa sztucznego. To dzięki temu jest znacznie trwalsze.

Wykorzystanie metalizacji próżniowej

Metalizacja próżniowa jest dzisiaj stosowana w wielu branżach. Może być stosowana na tworzywa sztuczne, lub innego rodzaju materiały niemetalowe. Warto przy tym podkreślić, że proces ten może być zastosowany dla większych obiektów, choć najczęściej obrabiane są w ten sposób mniejsze konstrukcje. Mowa o produktach dla przemysłu samochodowego i elektronicznego, o zabawkach i sprzętach gospodarstwa domowego, czy też o galanterii zdobniczej, elementach lamp i luster, czy też okuć szewskich, meblowych, okiennych i kaletniczych. Wielokrotnie metodą metalizacji próżniowej wykańczane są ozdoby świąteczne oraz wyroby funeralne – ozdobne krzyże do trumien. Różnego rodzaju zamówienia seryjne przyjmuje zaś firma GOLDPLAST z miejscowości Sucha Beskidzka, gdzie świadczy się również profesjonalne usługi w zakresie lakiernictwa przemysłowego.

Zalety metalizacji próżniowej

Metalizacja próżniowa to proces, który jest bardzo ekonomiczny. Jego opłacalność wiąże się z niskim poziomem złożoności, ze zautomatyzowaniem produkcyjnym, a także z szybkością nakładania – naparowywania – danych warstw na przedmioty. W porównaniu z innymi technikami jest to rozwiązanie, które nie narusza strukturę wykańczanych przedmiotów, które nie ulegają mikrouszkodzeniom. Sama powłoka metaliczna jest zaś niebywale estetyczna, może przybierać różne barwy i poziom połysku, a także jest bardzo odporna na uszkodzenia. Mowa o zarysowaniach, czy o odporności na substancje chemiczne – czyszczące – na promieniowanie UV, czy też na wodę. 

Opracowanie artykułu:

Goldplast Jacek Kubasiak

ul. Przemysłowa 55, 34-200 Sucha Beskidzka małopolskie
e-mail
www
telefon