Uzdatnianie wody – co warto wiedzieć?

Materiał partnera
2019-08-08

Za uzdatnianie wody  uznaje się proces polegający na doprowadzeniu zanieczyszczonej wody do stanu wysokiego bezpieczeństwa sanitarnego. Niekiedy należy wykonać odpowiednie działania, dla prawidłowego eksploatowania surowca wodociągowego, lub przemysłowego. W innych wypadkach uzdatnianie przeprowadzane jest dla uzyskania wody pitnej o wysokiej jakości.

Uzdatnianie wody – sposoby

W zależności od ilości wymaganego surowca do uzdatniania, a także jego zastosowania, stosuje się inne metody. Oparte są one głównie o podłączanie do sieci specjalnych sprzętów oraz aparatury mierniczej. To one przeprowadzają złożone reakcje chemiczne, pozwalając właśnie na błyskawiczne oczyszczanie wody z metali ciężkich, bakterii, czy innych szkodliwych związków oraz mikroorganizmów. Obecnie zatem wykorzystywane są filtry mechaniczne, filtry oparte o węgiel aktywny, zmiękczacze, dakarbonizatory, demineralizatory, czy też urządzenia do odżelaziania i odmanganiania, do dezynfekcji UV, czy do przeprowadzania procesu odwróconej osmozy. Przydatne mogą być również innowacyjne wkłady do filtrów mechanicznych, złoża filtracyjne, żywice jonowymienne, czy też środki chemicznej korekty. Zakupywane są one zaś przez klientów indywidualnych, biznesowych, a także publicznych. Z usług uzdatniania wody, korzystają bowiem właściciele domów i apartamentowców, hotelu i restauracji, ośrodków przemysłowych, czy też obiektów handlowych. Zdrowa, bezpieczna i wysoka jakościowa woda, jest także ważna dla zarządców urzędów, wspólnot mieszkaniowych, kotłowni wodnych i parowych, a nawet całych miast!

Uzdatnianie wody dla domu jednorodzinnego

Uzdatnianie wody wykorzystywanej dla domu jednorodzinnego, jest ważne z wielu względów. Przede wszystkim mowa o czynnikach bezpieczeństwa ludzi oraz zwierząt domowych, pojonych ze studni głębinowej, czy z wodociągu. Warto bowiem postawić na własne urządzenia uzdatniające tak, aby mieć pewność, że woda kranowa, będzie nadawała się również do picia, czy podlewania roślin. Uzdatnianie wody jest także ważne np. przy wykonywaniu prania. Zbyt miękki lub twardy surowiec, wpływa na sterylność ubrań, ingerencję w ich sploty strukturalne, a także na żywotność armatury oraz pralek. Warto zatem zadbać przy modernizacji domu, lub przy jego budowie o to, aby w obiekcie znajdowały się odpowiednie uzdatniacze wody. Ich zaprojektowaniem zgodnym z warunkami technicznymi oraz zapotrzebowaniem, zajmie się dla Ciebie firma HYDROEKO, która gwarantuje również sprawny montaż i pierwszy rozruch. Pracownia ta, zapewnia także przeprowadzanie profesjonalnych badań wody.

Opracowanie artykułu: