W jakich temperaturach powinna być przechowywana żywność?

Materiał partnera
2019-05-08

Większość produktów posiada na opakowaniu oznaczenia producenta, które sugerują bezpieczną temperaturę przechowywania. Wielu właścicieli sklepów jednak się do nich nie stosuje, przez co termin przydatności do spożycia może się skracać. Wynika to głównie z braku świadomości, dlatego warto wiedzieć, w jakich temperaturach składować poszczególne artykuły spożywcze.

Kontroluj urządzenia chłodnicze

Przyczyną szybszego psucia się produktów spożywczych wcale nie muszą być błędy pracowników. Czesław Biliński z wrocławskiej firmy specjalizującej się w serwisie urządzeń chłodniczych podkreśla, że bardzo często lodówki i zamrażarki w sklepach są nadmiernie wyeksploatowane, przez co nie zapewniają odpowiedniego mikroklimatu. Ważne jest, aby regularnie sprawdzać ich stan i w razie jakiejkolwiek nieprawidłowości, od razu eliminować awarie. Uszkodzone lodówki i chłodnie mogą generować ciepło lub wręcz przeciwnie – nadmiernie mrozić. Nawet kilka godzin w niewłaściwej temperaturze może być dla produktów spożywczych niebezpieczne. Dotyczy to nie tylko zbyt wysokich temperatur, w których dochodzi do psucia się jedzenia. Również za niskie wartości mogą zmieniać właściwości niektórych artykułów np. zabijając pozytywne bakterie.

Sortuj i zachowaj porządek

Ostrożność należy zachować również podczas pakowania produktów spożywczych do lodówek. Bardzo często (zwłaszcza w mniejszych sklepach) można zauważyć, że lodówki są przepełnione do granic możliwości. Nie wolno dopuścić do tego, aby wszystkie opakowania ściśle do siebie przylegały, gdyż chłodzenie odbywa się wtedy tylko z zewnątrz. Warto zostawić pomiędzy nimi choć niewielkie przestrzenie, zapewniające cyrkulację powietrza. Wszystkie artykuły powinny również znaleźć się w lodówce lub zamrażalniku tuż po odebraniu dostawy, dlatego należy skupić się na nich w pierwszej kolejności. Wiele z nich po ogrzaniu traci nie tylko na długości terminu spożycia, ale również zmienia swoje właściwości.

Zwracaj uwagę na rodzaj produktu

Wszystkie produkty wymagające chłodzenia zawierają na opakowaniu liczbowy lub graficzny zakres korzystnych temperatur. Najdłużej wytrzymują produkty głęboko mrożone (od -22 do -25 stopni), nieco krócej chłodzone. Warto znać przybliżony zakres składowania żywności w chłodniach:

  • Świeże warzywa i owoce – choć zwykle są wyłożone poza chłodniami, dłużej wytrzymają przy schłodzeniu do temperatury poniżej 8 stopni.  
  • Kiszonki i warzywa korzeniowe – powinny być składowane w temperaturze między 10 a 15 stopni.
  • Wędliny i wyroby garmażeryjne – podobnie jak mięso, optymalna temperatura wynosi od 0 do 2 stopni.
  • Nabiał – przechowujemy w temperaturze powyżej 0 stopni, najlepiej w granicach 2-4 stopni. Należy pamiętać, że zbyt niska temperatura zabija żywe kultury bakterii mlekowych.
  • Mięso, ryby i owoce morza – najdłużej wytrzymają w temperaturze od 0 do 2 stopni.
Opracowanie artykułu:

Biliński Czesław Naprawa Urządzeń Chłodniczych

ul. Kiełczowska 68 A, 51-315 Wrocław Psie Pole, dolnośląskie
e-mail
www
telefon