Zakup nieuzbrojonej działki budowlanej ma oczywiście swoje plusy i minusy. Do korzyści zdecydowanie należy zaliczyć niską cenę zakupu takiej ziemi, a do czynników niekorzystnych fakt, ze z wieloma sprawami trzeba będzie poradzić sobie samodzielnie. Jedną z takich spraw jest konieczność wybudowania szamba na nieczystości, co wiąże się z koniecznością jego cyklicznego opróżniania. Co zrobić, aby wydatki z tym związane były jak najniższe?

Rodzaj szamba a koszty eksploatacyjne

Szamba betonowe wciąż cieszą się ogromną popularnością ze strony klientów. Jest to rozwiązanie stosowane od lat, a co za tym idzie, bardzo sprawdzone. Zbiorniki tego typu cechują się atrakcyjną ceną zakupu oraz długą żywotnością. Ze względu na ciężar własny, nieco problemów może przysporzyć ich montaż, choć nie należy to do zmartwień inwestorów, a wykonawców. Szamba betonowe produkowane są w dwóch wariantach. Jednokomorowym i dwukomorowym. W pierwszym przypadku pojemność zbiornika oscyluje w granicach 8 m3, co umożliwia wynajęcie pojazdu asenizacyjnego o mniejszych gabarytach. Ma to oczywiście wpływ na koszt samego wywozu. Niemniej jednak trzeba liczyć się z ich stosunkowo dużą częstotliwością.

Podobnie sprawa wygląda zresztą w przypadku zbiorników dwukomorowych. Ich opróżniania nie trzeba dokonywać aż tak często. Aczkolwiek ze względu na znaczną pojemność, trzeba wynająć większą szambiarkę. Wywóz nieczystości płynnych jest jednym z tych problemów, które udowadniają, że podczas budowy domu nie ma złotych środków. Jednakże, czy współcześni klienci mają do wyboru jedynie szamba betonowe?

Szamba ekologiczne – czy wywóz nieczystości będzie tańszy?

Alternatywą dla szamb betonowych są zbiorniki wykonane z tworzyw sztucznych. Ich cechą charakterystyczną jest bardzo niska waga, która poza tym, że znacznie ułatwią montaż, może nieść ze sobą również pewne niebezpieczeństwo. Trzeba wyraźnie zaznaczyć, iż szamba syntetycznego nigdy nie należy opróżniać do samego końca, w szczególności, jeśli znajduje się na terenach podmokłych. Niska waga może doprowadzić do tego, że zbiornik zacznie przemieszczać się ku górze.

Wykorzystanie szamb tego typu zapewnia jednak dobry stosunek pojemności do częstotliwości wywozu nieczystości. Jeżeli zaś chodzi o aspekt cenowy sensu stricto, to w zależności od województwa koszty kształtują się na poziomie od 140 do 160 zł za 5m3. Oczywiście przy nawiązaniu stałej współpracy z najbardziej doświadczonymi firmami, zajmującymi się wywozem nieczystości płynnych takimi jak ta, której właścicielem jest Robert Winograd, można liczyć na stosowne rabaty. Najlepsi wykonawcy są również w stanie zagwarantować bardzo sprawne przeprowadzenie całego procesu.