Kontenery magazynowe są bez wątpienia bardzo ekonomicznym rozwiązaniem dla firm. Dotyczy to zarówno kontenerów modułowych, jak i wolnostojących. Ich najważniejsze zalety to funkcjonalność i komfort. Kontenery pozwalają również obniżyć sumaryczne koszty inwestycji. Dlatego przyjrzymy się nieco bliżej rodzajom kontenerów dostępnych na rynku oraz ich zastosowaniu.

Jakie rodzaje kontenerów są dostępne na rynku?

Dokonując podziału kontenerów magazynowych należy wziąć pod uwagę zarówno ich budowę, jak i przeznaczenie. Ze względu na budowę możemy wyróżnić kontenery stacjonarne i przenośne. Kontenery stacjonarne są montowane na stałe. Mogą one występować w wersji modułowej. Kontenery modułowe pozwalają na łączenie poszczególnych bloków zarówno piętrowo, jak i w rzędach. Tego typu konstrukcje można rozbudować przez poszerzenie o kolejne moduły przestrzenne. Poszczególne bloki są ze sobą łączone skręcanymi ściągami. Ze względu na przepisy bezpieczeństwa konstrukcja modułowa może liczyć maksymalnie 2 kondygnacje. Kontenery przenośne funkcjonują na zasadzie przyczep kempingowych. Można je przenosić z miejsca na miejsce. Kontenery przenośne muszą posiadać odpowiednią homologację ze względu na przemieszczanie w transporcie drogowym.

Jakie jest zastosowanie kontenerów magazynowych?

Drugim podziałem jest klasyfikacja kontenerów ze względu na pełnioną funkcję. I tak wśród kontenerów stacjonarnych możemy wyróżnić:

- kontenery biurowe,

- kontenery socjalne,

- kontenery sanitarne.

Tradycyjne kontenery magazynowe charakteryzują się trwałą i solidną konstrukcją, która pozwala im pełnić funkcję magazynów na placach budowy. Służą one do przechowywania materiałów budowlanych, maszyn oraz narzędzi. Przede wszystkim chronią zawartość przed kradzieżą, a także negatywnym wpływem czynników atmosferycznych. Klasyczne kontenery magazynowe służą również jako środki wielokrotnego transportu. Na uwagę zasługuje prostota załadunku i rozładunku kontenerów. Tego typu konstrukcje przeważnie wykonuje się z blachy karbowanej osadzonej na stalowej ramie i podłodze.

Jak zbudowane są kontenery biurowe?

Oprócz funkcji magazynowej kontenery mogą pełnić rolę siedziby biura. W takiej sytuacji ich wnętrze jest estetycznie wykańczane i wyposażane w sprzęty, które pozwalają im pełnić rolę wygodnego zaplecza biurowego. Kontenery biurowe również można łączyć ze sobą w większe moduły. Tego typu konstrukcje przeważnie są wykonywane z blachy profilowanej. Wewnętrzne ściany wykonane są z powlekanych płyt wiórowych. Ramy kontenera są stalowe i profilowane. Podłoga jest wykończona tworzywem PCV. W kontenerach biurowych istnieje nawet możliwość zamontowania klimatyzacji.

Jak zbudowane są kontenery socjalne?

Kontenery socjalne pełnią funkcję szatni lub zaplecza dla pracowników. W określonych przypadkach mogą również pełnić rolę pomieszczeń mieszkalnych. Ich wykonanie jest bardzo zbliżone do kontenerów biurowych. Oczywiście do ustalenia pozostaje wewnętrzne wyposażenie w określone, niezbędne dla pracowników sprzęty i akcesoria.

Jak zbudowane są kontenery sanitarne?

Kontenery sanitarne spełniają rolę wolnostojących toalet rozmieszczonych w pobliżu placu budowy. Są również wykorzystywane przez bary sezonowe. Mogą mieć formę pojedynczych konstrukcji lub całych modułów. Materiały używane do ich budowy są tożsame z konstrukcją kontenerów biurowych i socjalnych. Co istotne kontenery te są wyposażone w instalację wodno-kanalizacyjną. Ponadto posiadają niezbędne sprzęty sanitarne jak kabiny WC, pisuary, umywalki czy nawet bojlery z ciepłą wodą. Mogą być również wyposażone w kabinę prysznicową. Pełnią wtedy rolę łazienki. Szukając firmy, która zajmuje się produkcją kontenerów magazynowych, warto zwrócić się do przedsiębiorstwa Aw-Tech z Przeworska, które jest prowadzone przez Pana Adama Wiśniowskiego. Firma posiada 22-letnie doświadczenie w tworzeniu konstrukcji stalowych. Jej specjalnością są kontenery o rozmaitym przeznaczeniu.