Spawanie to jedna z najbardziej znanych obróbek metali. W zależności od wybranej metody spawania możliwe jest trwałe łączenie ze sobą elementów wykonanych z różnych materiałów. Najczęściej mamy do czynienia ze spawaniem stali, aczkolwiek ten sposób obróbki umożliwia też spawanie aluminium i jego stopów, a także stali nierdzewnej. W przypadku stali nierdzewnej wykorzystuje się m.in. takie metody spawania, jak MIG i TIG. Zobacz, na czym one polegają.

Na czym polega spawanie GMAW i jakie są cechy tej metody?

Spawanie metodą łukową elektrodą metalową w osłonie gazu, czyli GMAW jest bardziej znane jako spawanie MIG (Metal Inert Gas) to jeden ze sposobów na spawanie stali nierdzewnych. W trakcie tego procesu łuk zajarzony między metalowym drutem elektrodowym a spawanym elementem wytwarza ciepło. W odróżnieniu od innych metod spawania – GTAW oraz PAW – elektroda podczas spawania GMAW zużywa się, natomiast łuk jarzy się w osłonie ochronnego gazu między drutem spawalniczym, który jest topliwy, a spawanym przedmiotem.

W spawaniu metodą MIG wykorzystuje się duże gęstości prądu w elektrodowym drucie, które mogą być nawet 10 razy większe niż w przypadku spawania elektrodą otuloną (SMAW). Poza tym spawanie stali nierdzewnej metodą GMAW charakteryzuje się szybkim topieniem się elektrodowego drutu. Wpływ na to ma wysoka temperatura łuku, jednakże ze względu na tę temperaturę konieczne jest zastosowanie automatycznego podawania drutu. W przypadku spawania stali nierdzewnych tym sposobem zawsze korzysta się z prądu stałego przy dodatniej biegunowości. Plus generatora musi być podłączony do elektrody. Spawanie stali metodą GMAW wymaga też trzymania uchwytu spawalniczego w ręku, aczkolwiek wyższa moc spawania wymaga zamocowania go do wózka.

Na czym polega spawanie łukowe wolframową elektrodą w osłonie obojętnego gazu?

Spawanie stali nierdzewnych możliwe jest także poprzez inne metody tej obróbki metali. Jedną z nich jest metoda spawania GTAW, którą większość z nas może kojarzyć jako spawanie TIG. Ten sposób spawania wykorzystywany jest m.in. przez fachowców z firmy Stefmet ze Spiczyna w województwie lubelskim. W tej metodzie łuk elektryczny zajarzony, który utrzymywany jest między wolframową elektrodą i elementem spawanym, dostarcza energii potrzebnej do stopienia metalu. W tej metodzie stale nierdzewne spawane są prądem stałym, którego biegunowość jest ujemna. Takie warunki sprawiają, że elektrony uderzają w spawany przedmiot, dzięki czemu zwiększone zostaje wtopienie. W trakcie całego procesu wolframowa elektroda ulega niewielkiemu zużyciu.

Ochronny gaz obojętny wykorzystywany w metodzie TIG zabezpiecza elektrodę przed działaniem otaczającego powietrza. Dzięki niemu możliwe jest też utrzymanie stabilnego łuku. Gaz ochronny zwykle złożony jest z mieszaniny argonu, helu i wodoru, aczkolwiek to zależy głównie od materiału podstawowego.