Elektrośmieci to obecnie coraz większy problem, który w przypadku niewłaściwego ich składowania i utylizacji prowadzi do zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Możliwe jest jednak oddanie ich do sprawdzonego skupu, przystosowanego do przyjmowania tego typu odpadów. Warto wiedzieć, czym dokładnie wyróżnia się takie rozwiązanie i co dokładnie określane jest jako elektrośmieci.

Niepotrzebne urządzenia

Sprzęt zasilany energią elektryczną to wiele urządzeń, bez których trudno wyobrazić sobie dzisiaj funkcjonowanie gospodarstwa domowego. Lodówka, dzięki której możliwe jest przechowywanie jedzenia przez dłuższy czas w warunkach gwarantujących jego świeżość, telewizory zapewniające rozrywkę czy potrzebne w pracach biurowych i nie tylko komputery to tylko niektóre z nich. Uszkodzone i niepotrzebne urządzenia tego typu określa się jako elektrośmieci, których nie wolno wrzucać do odpadów komunalnych.

Takie działanie może być ukarane wysoką grzywną, co związane jest z charakterystyką elektrośmieci. Często jednak wielu właścicieli elektrośmieci ma problem z ich właściwą utylizacją. Dzieje się tak np. ze względu na ich gabaryty i brak możliwości dostarczenia do specjalnego skupu. Zakład Obrotu Złomem Jelińscy proponuje swoim klientom odbiór elektrośmieci i ich właściwą utylizację. To bardzo istotne m.in. ze względu na szkodliwe substancje, jakie wydzielają elektrośmieci w trakcie rozkładu. Zaliczają się do nich chociażby freon, azbest, rtęć czy kadm. Co jeszcze warto wiedzieć o zużytym sprzęcie elektronicznym?

Demontaż tylko w skupie z zezwoleniem

Przyjmowanie elektrośmieci jest w Polsce możliwe tylko w skupach, które posiadają stosowne zezwolenia. Wydawane przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska uprawnienia są przyznawane po skontrolowaniu zaplecza technicznego skupu, który musi być przystosowany do demontażu elektrośmieci w sposób bezpieczny. W takich miejscach udaje się wyodrębnić wiele cennych materiałów ze zużytego sprzętu AGD czy RTV.

Okazuje się bowiem, że uszkodzone, niekompletne czy z innych względów nieprzydatne już sprzęty elektroniczne mogą być źródłem miedzi, srebra, aluminium czy złota, które dzięki procesom recyklingu są powtórnie wykorzystywane w wielu branżach. Skup elektrośmieci to zatem rozwiązanie dla osób chcących pozbyć się niepotrzebnych już urządzeń zasilanych energią elektryczną z sieci lub baterii. Należy o tym pamiętać – pozwala to bowiem poddać je recyklingowi, co jest przyjazne dla środowiska i pozwala m.in. zmniejszyć ilość zasobów naturalnych potrzebnych do produkcji nowych urządzeń elektronicznych. Warto też zwrócić uwagę na skup, do którego udajemy się z elektrośmieciami – istotne jest, by dysponował on wspomnianym już zezwoleniem na ich utylizację.