W ostatnich latach fotowoltaika przeżywa intensywny rozwój. Coraz więcej gospodarstw domowych decyduje się na taką inwestycję. Dzieje się to, pomimo panującej powszechnie opinii o wysokich kosztach takiego rozwiązania. Co przemawia więc za tym niekonwencjonalnym sposobem pozyskiwania energii elektrycznej? O tym, czym właściwie jest instalacja PV, jak działa i czy się opłaca, dowiesz się z poniższego artykułu.   

Jak słońce może płacić rachunki za prąd?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czym jest i jak działa fotowoltaika? Słowo to pochodzi od dwóch greckich wyrazów: phō, czyli światło i  volt (jednostka napięcia). Nietrudno więc domyślić się, że instalację PV możemy zdefiniować jako prąd generowany przez słońce. Do przetworzenia promieniowania na energię elektryczną potrzebujemy: paneli słonecznych (składających się z ogniw fotowoltaicznych), licznika dwukierunkowego i falownika. W zestawie powinny znaleźć się również zabezpieczenia AC i DC, system montażowy i okablowanie. Optymalizatory, akumulator i pompa ciepła nie są niezbędne, ale warto je zakupić w sklepach elektrycznych.

Sposób działania systemu fotowoltaicznego można przedstawić w pięciu kolejnych krokach:

  1. Na zbudowane z ogniw panele padają promienie słoneczne.
  2. Dzięki efektowi (zjawisku) fotowoltaicznemu ze światła słonecznego powstaje prąd stały.
  3. Trafia on do falownika, gdzie przekształca się w prąd zmienny.
  4. Ten zaś wypiera prąd sieciowy i zasila wszystkie domowe sprzęty.
  5. Niewykorzystana na bieżąco energia elektryczna trafia do sieci. Konsument może uzyskać z powrotem 70 lub 80% wyprodukowanej przez siebie nadwyżki w dowolnym momencie.

Fotowoltaika a kolektory słoneczne

Zainstalowane na dachach budynków baterie słoneczne często myśli się z kolektorami. Oba komponenty umożliwiają zmniejszenie zużycia energii w domu poprzez wykorzystanie słońca. Różni je jednak efekt ich działania: kolektory wytwarzają ciepło (najczęściej do podgrzewania wody), a panele prąd. Instalacja fotowoltaiczna dla domu nie wymaga przy tym tak częstych technicznych przeglądów i serwisów.  

Czy taka inwestycja się opłaca?

Rosnące w zastraszającym tempie ceny prądu to problem dla wielu gospodarstw domowych w Polsce. Dlatego też coraz większą popularnością w kraju zaczynają cieszyć się odnawialne źródła energii. Jednym z nich są właśnie systemy fotowoltaiczne. Za sprawą paneli słonecznych prosumecni produkują ekologiczny prąd i oszczędzają.

Należy pamiętać, że instalacja, choć jest jednorazowa, to wiąże się ze sporą zapłatą. Koszt zestawu, dostawy, pomiarów i montażu fotowoltaiki oscyluje od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Należy w tej cenie uwzględnić również podatek VAT oraz koszty użytkowe. Wydatek w dużej mierze uzależniony jest od miejsca, w którym umieszczona zostanie instalacja oraz od jej mocy.    

W jaki więc sposób i kiedy zwraca się ta inwestycja? Jednorazowe koszty obniżają liczne dopłaty oraz możliwe do uzyskania dofinansowanie na fotowoltaikę z prowadzonych przez rząd programów np. Czyste Powietrze lub Agroenergia. Specjalny system rozliczeń z zakładem energetycznym zmniejsza miesięczne wydatki za energię do nawet kilkunastu złotych. Szacuje się, że dobrze dopasowana moc do zużycia prądu w domu spowoduje, że instalacja zwróci się po kilku latach od montażu. 

Najważniejsze argumenty za i przeciw instalacji PV

Rosnąca popularność fotowoltaiki skłania kolejne osoby do rozważenia takiej inwestycji. Myślisz o zakupieniu paneli słonecznych? Poznaj największe zalety i wady tego systemu.   

Zalety fotowoltaiki:

  • Redukcja emisji CO2;
  • Niewyczerpalne i czyste źródło energii;
  • Długa gwarancja i wysoka odporność na anomalie pogodowe;
  • Korzyści finansowe i szybki zwrot inwestycji;
  • Podniesienie wartości nieruchomości;
  • Łatwość montażu (instalacja możliwa do wykonania nawet na gruncie);
  • Niezależność od podwyżek cen prądu;

Wady fotowoltaiki:

  • Uzależnienie od warunków pogodowych i promieniowania słonecznego;
  • Krótsza żywotność falownika od innych elementów zestawu;
  • Sprawność paneli ograniczana przez zanieczyszczenia;  
  • Wysoki koszt początkowy;
  • Energia wytwarzana tylko w ciągu dnia;

Jeśli nie jesteś pewny, czy inwestycja w fotowoltaikę będzie dla ciebie opłacalna, to skorzystaj z dostępnych w Internecie kalkulatorów. Pozwalają one sprawdzić, ile można zaoszczędzić na zainstalowaniu paneli słonecznych. Już wiele osób zdecydowało się na to odnawialne źródło energii, a jego popularność będzie tylko rosnąć.