Co warto wiedzieć o płytach poliwęglanowych?

Materiał partnera
2019-10-01
poliwęglan

Różnego rodzaju tworzywa sztuczne są coraz chętniej stosowane zarówno w przemyśle budowlanym jak i na przykład w ogrodnictwie. Jednym z najbardziej znanych materiałów, jeśli chodzi o tworzywa sztuczne, jest poliwęglan, z którego produkuje się tak zwane płyty poliwęglanowe. Przedstawiamy zatem, gdzie stosuje się płyty poliwęglanowe oraz co warto o nich wiedzieć.

Czym jest poliwęglan?

Poliwęglan to rodzaj bardzo trwałego a także odpornego na czynniki zewnętrzne tworzywa sztucznego, które coraz częściej wypiera tradycyjne szklane szyby w naszych domach, szklarniach czy ogrodach. Obecnie na rynku dostępne są różnego rodzaju płyty poliwęglanowe, dzięki czemu przy zakupie możemy swobodnie dobrać sobie ich rozmiar, kolor czy nawet grubość. Poliwęglan cieszy się coraz większą popularnością ze względu na swoją niską cenę w porównaniu do innych tworzyw budowlanych o podobnych właściwościach.

Rodzaje płyt poliwęglanowych

Płyty poliwęglanowe możemy podzielić na dwa różniące się od siebie pod kilkoma względami rodzaje, do których należą:

·Poliwęglan lity - Jest to rodzaj płyt, które najczęściej stosowane są zarówno w tak zwanej budowlance do różnego rodzaju zadaszeń domów, altan działkowych czy tarasów jak i do umieszczania w nich reklam, czyli jako przestrzeń komercyjną na przykład na przystankach tramwajowych. Poliwęglan lity posiada bardzo dobre właściwości, jeśli chodzi o obróbkę, dzięki czemu możemy go zarówno frezować jak i ciąć czy też wiercić w nim otwory.

·Poliwęglan komorowy - Płyty tego typu znajdują zastosowanie szczególnie jako pokrycia dachowe na wiatach przystankowych i garażach bądź też jako zadaszenia drzwi wejściowych do bloków mieszkalnych. Podobnie jak w przypadku litego poliwęglanu tak i komorowy może zostać poddany obróbce przy pomocy różnego rodzaju narzędzi służących do nawiercania czy piłowania, jednak należy pamiętać, aby po obróbce zabezpieczyć taką płytę przed zanieczyszczeniami, przez które konstrukcja z niej wykonana może stracić walory estetyczne.

Jak dbać o płyty poliwęglanowe?

Bez względu na to, czy do danej konstrukcji użyjemy płyty litej czy komorowej, to choćby ze względów estetycznych warto zadbać o ich czystość. Jeśli chodzi o czyszczenie płyt z litego poliwęglanu to sprawa wygląda tak, że wszelkie zanieczyszczenia z powierzchni zmywa zazwyczaj deszcz jednak, jeśli sami chcemy je oczyścić to wystarczy użyć do tego zwykłej wody. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku płyt komorowych, ponieważ tutaj zanieczyszczenia często dostają się do ich wnętrza, przez co musimy je czyścić co jakiś czas przy użyciu lekkiego detergentu z wodą.

Jak obrabiać płyty poliwęglanowe?

Jak zostało to wspomniane nieco wyżej obydwa rodzaje płyt poliwęglanowych mogą zostać poddane różnym typom obróbki i w zasadzie moglibyśmy ją wykonać sami, jednak jeśli zależy nam na tym, aby efekt obróbki był na naprawdę wysokim poziomie, to powinniśmy zwrócić się z tym to profesjonalisty. Jedną z firm zajmującą się obróbką płyt poliwęglanowych jest Mega-Tech S.C. której pracownicy są doświadczeni w obróbce płyt poliwęglanowych przeznaczonych dla różnych branży, dzięki czemu i my możemy w niej znaleźć coś dla siebie i mieć gwarancję tego, że nasze zlecenie zostanie wykonane naprawdę bardzo solidnie.

Opracowanie artykułu:

Mega-Tech S.C. Tworzywa Sztuczne

ul. Królewska 21, 05-827 Grodzisk Mazowiecki mazowieckie
e-mail
www