Kable i przewody instalacyjne, które można spotkać na każdym strychu czy w garażu, to jedne z cenniejszych surowców zbywanych w skupach złomu. Jeżeli robisz porządki i natrafiłeś na sploty kabli, nie wyrzucaj ich do kosza! Recykling złomu to coś więcej niż sposób na szybki zarobek – przekazując przewody elektryczne do sprawdzonego punktu, takiego jak Nicostal, pozbywasz się niebezpiecznego odpadu i działasz na rzecz środowiska naturalnego.

Miedź i aluminium – skupy surowców wtórnych

Surowce, wykorzystywane do produkcji kabli, muszą spełniać kilka warunków. Oprócz zdolności do przewodzenia ciepła i prądu istotna jest plastyczność i wytrzymałość.

Zarówno miedź, jak i aluminium, spełniają kryteria stawiane przez branżę przemysłową, dlatego ich odzysk jest tak pożądany, a ceny skupu – wyjątkowo atrakcyjne. Zapasy aluminium nie są niewyczerpane, a eksploatacja dostępnych złóż wiąże się z zanieczyszczeniem środowiska

– mówi pracownik Nicostal.
W najbliższych kilku latach recykling złomu i surowców wtórnych stanie się głównym źródłem pozyskiwania materiałów do produkcji sprzętów elektrycznych i elektronicznych, dlatego warto mieć świadomość rosnącego potencjału tej branży.

Ceny w skupach złomu

Kable i przewody przemysłowe składają się z jedno- lub wielodrutowych żył oplecionych izolacją z tworzywa sztucznego. Kable miedziane i aluminiowe należą do najlepiej wycenianych i szczególnie pożądanych przez firmę Nicostal. Klienci dostarczają zarówno przewody, jak i kable ze starych samochodów, sprzętów elektronicznych czy instalacji elektrycznych. Sprzedaż elementów instalacji jest szczególnie opłacalna w przypadku generalnego remontu – zamiast wyrzucać zdemontowane kable do kontenera budowlanego, lepiej spieniężyć je w legalnym skupie. Oprócz kabli i uzwojenia skupy przyjmują wiązki przewodów komputerowych oraz samochodowych.

Czy sprzedaż kabli się opłaca?

Nie ma jednej taksy zawierającej cenę za poszczególne rodzaje kabli elektrycznych. Pracownicy firmy Nicostal podchodzą do każdej transakcji w sposób indywidualny, a ostateczna wycena stanowi wynikową kilku czynników, m.in. stopnia czystości kabli, uszkodzenia struktury, długości i ogólnego stanu technicznego. Najcenniejsze będą kable bez izolacji, a najsłabiej wyceniane stopione i przepalone przewody. W przypadku mocnego naruszenia struktury technicy muszą najpierw oczyścić wiązki i dopiero potem przekazać je do recyklingu, dlatego cena skupu będzie odpowiednio niższa.