Zadaniem instalacji odgromowej jest ochrona obiektu przed uderzeniem pioruna i bezpieczne oddanie jego energii do ziemi najkrótszą możliwą drogą. Jednak aby taka instalacja spełniła swoje zadanie, musi być wykonana poprawnie. Tym zadaniem zajmą się doświadczeni elektrycy, z których usług najlepiej skorzystać. Czy założenie instalacji odgromowej jest opłacalne?

Z jakich elementów składa się instalacja odgromowa?

Zewnętrzna instalacja odgromowa składa się ze zwodów układanych na kominie i dachu, przewodów odprowadzających układanych na ścianach bocznych oraz uziomu naturalnego lub sztucznego. W domach jednorodzinnych rolę zwodów może odgrywać blacha będąca pokryciem dachowym. Musi mieć grubość co najmniej 0,5 mm, być położona na niepalnym podłożu i nie może być pokryta zapalną izolacją termiczną. Naturalnymi częściami instalacji odgromowej mogą być między innymi: zbrojenia żelbetowe dachu, ścian lub fundamentów, elementy metalowe wystające spod dachu lub stalowe słupy nośne. Uziomami naturalnymi mogą być natomiast: metalowe rurociągi wodne, metalowe, podziemne i nieizolowane części budynku, nieizolowane od ziemi żelbetowe fundamenty.

W jaki sposób działa instalacja odgromowa?

Główną funkcją instalacji odgromowych jest ochrona budynków przed pożarem wywołanym uderzeniem pioruna i możliwość jak najszybszego dostarczenia energii przeniesionej przez błyskawice do ziemi. Zasada działania instalacji odgromowej jest bardzo prosta. Zamontowanymi na najwyższych częściach budynku elementami są zwody, które przejmują prąd w przypadku uderzenia pioruna. Można powiedzieć, że samodzielnie zwabiają piorun, który nie uderza w inne elementy budynku. Prąd płynie ze zwodów do przewodów wyładowczych i przez nie do systemu uziemiającego. To właśnie on rozprasza energię błyskawic.

Czy instalacja odgromowa rzeczywiście jest potrzebna?

W Polsce piorun uderza średnio 1000 razy w roku, z czego prawie połowa tych zdarzeń kończy się pożarem. Nawet jeśli prawo tego nie wymaga, w niektórych przypadkach zdecydowanie warto. Instalację odgromową zabezpieczającą dom założą fachowcy z firmy Instal-Efekt Sp. z o.o. z Krakowa. Dom będzie najbardziej narażony na uderzenia pioruna, jeśli w pobliżu nie będzie żadnych innych budynków ani wysokich drzew. Chociaż niekoniecznie oznacza to, że budynek się zapali, może to spowodować uszkodzenie sprzętu elektrycznego lub spowodować przepięcia w instalacjach elektrycznych. Zniszczeniu mogą ulec telewizory, komputery, sprzęt AGD i RTV, systemy informatyczne i alarmy.