Sprzedawcy węgla dają możliwość zapoznania się z parametrami oferowanych produktów, między innymi z poziomem wilgotności. Warto z tego skorzystać i odpowiednio te dane przeanalizować, by uniknąć problemów z zakupionym opałem. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest wartość opałowa, jaki wpływ na nią ma wilgotność węgla, a także jakie inne parametry węgla brać pod uwagę wybierając produkt dla siebie.

Czym jest wartość opałowa?

Dzięki wartości opałowej wiemy, ile energii jesteśmy w stanie uzyskać z konkretnej ilości opału. Jeśli więc wybierzemy węgiel o niższej wartości, będziemy musieli użyć go więcej. Biorąc to pod uwagę, możemy wybierać opał bardziej świadomie, zamiast sugerować się jedynie jego ceną. Węgiel o niższej wartości opałowej jest bowiem tańszy, jednakże spalając go więcej, w dłuższej perspektywie czasu więcej za niego zapłacimy. Produkt o niższej wartości będzie generować też dodatkowe problemy, ponieważ większa ilość spalanego surowca oznacza więcej popiołu. Sprawia to, że mamy więcej pracy z jego wybieraniem, ale będzie to również szkodliwe dla posiadanego pieca i komina.

Wilgotność węgla a wartość opałowa

Wilgotność jest jednym z istotniejszych parametrów przy wyborze wielu rodzajów opału, między innymi węgla. Wpływa ona bowiem bezpośrednio na ilość energii uzyskiwanej podczas spalania, czyli wartość opałową. Dzieje się tak głównie dlatego, że wilgotny węgiel ma większą wagę, która spowodowana jest jedynie przez wyższą zawartość wody. Oznacza to, że jeśli węgiel taki wysuszymy, okaże się, że mamy go o wiele mniej, niż w momencie zakupu. Z tego powodu wilgotność jest parametrem nietypowym, ponieważ jej poziom nie zmienia wielkości bryłek węgla, wpływa tylko na ich wagę. Korzystając z usług sklepów oferujących sprzedaż węgla, na przykład Węglo Smyk, powinniśmy więc zwracać uwagę na wilgotność. Przyjmuje się, że prawidłowy jej poziom mieści się w granicach od dziesięciu do piętnastu procent.

Inne istotne parametry węgla

Jak już wiemy, należy wybierać węgiel o określonej wilgotności. Nie jest ona jednak jedynym parametrem węgla, na który należy zwrócić uwagę. Elementem, możliwym do oceny na pierwszy rzut oka jest kolor surowca. Węgiel dobrej jakości powinien być czarny, natomiast widoczne jasne elementy oznaczają obecność dodatkowych kamieni, których być nie powinno. Istotna jest również spiekalność, która powinna być jak najniższa. Podobnie jest w przypadku zawartości popiołu i siarki, czyli im niższa zawartość, tym węgiel jest wyższej jakości. Decydując się na ekogroszek, należy znać poziom jego uziarnienia, który musi być dostosowany do posiadanego pieca.