W sezonie grzewczym większość osób zastanawia się nad tym, jaki wybrać materiał opałowy, by dostarczał on dużo ciepła, a jednocześnie nie obciążył zbytnio naszego portfela. Warto o tym pomyśleć wcześniej, ponieważ kupno węgla lub innych produktów opałowych np. latem jest tańsze. Jednak jaki rodzaj opału wybrać? Sprzedawcy węgla oferują rozmaite produkty, które różnią się od siebie właściwościami i parametrami grzewczymi. Zatem jakie są ich rodzaje?

Ekogroszek – czym się charakteryzuje?

Ekogroszek to materiał opałowy, których jest pochodną węgla kamiennego lub węgla brunatnego. Stosuje się go w kotłach retortowych. Do głównych zalet ekogroszku zalicza się wysoka kaloryczność, a także niewielkie ilości siarki, popiołu oraz substancji niepalnych oraz niska spiekalność.

Na rynku można znaleźć ekogroszek w rozmaitych rozmiarach. Zwykle wielkość tego rodzaju opału waha się w granicy od 5 mm do 25 mm. Niewielkie rozmiary ekogroszku umożliwiają stosowanie go w automatycznych dozownikach węgla. Wykorzystywanie tego opału w piecach z automatycznymi podajnikami pozytywnie wpływa na środowisko, ponieważ nie będziemy podawać zbyt dużej ilości materiału opałowego. W trakcie spalania ekogroszku do atmosfery trafia niewielka ilość szkodliwych substancji, jak np. tlenku węgla, dioksan, czy węglowodorów aromatycznych.

Chcąc mieć pewność, że ekogroszek będzie wydajny, musimy kupić go u sprawdzonego sprzedawcy. Takim jest Rampa z Puszczykowa w województwie Wielkopolskim. Kupno ekogroszku u dobrego sprzedawcy sprawi, że produkt będzie wysokiej jakości, czyli będzie cechował się wysoką wydajnością, a także będzie miał odpowiednią wilgotność. Poza tym dobry materiał opałowy poznamy po tym, że podczas jego spalania emisja szkodliwych substancji będzie niska, podobnie jak ilość wytwarzanego popiołu.

Czym jest pellet?

Kolejnym rodzajem materiału opałowego jest pellet. Charakteryzujący się wysoką kalorycznością opał powstaje w wyniku sprasowania drewnianych odpadków, bez dodawania substancji klejących. W dzisiejszych czasach pellet stosowany jest jako materiał opałowy w domach jednorodzinnych, budynkach publicznych, a także większych budynkach usługowych.

Kaloryczność pelletu może być na poziomie 19 MJ/kg, co oznacza, że wynosi prawie tyle co węgiel typu groszek. Aby pellet był wydajny powinien być suchy i odpowiednio zagęszczony. Jeżeli chcemy zakupić ten materiał opałowy wysokokaloryczny, musimy mieć pewność, że nie jest on wyprodukowany z płyt wiórowych, nieokorowanych zrębków, płyt szlifierskich i materiałów drewnopochodnych. Pellet powstały z wymienionych materiałów może zawierać w sobie kleje i plastik, przez co jest mniej wydajny, a do tego niekorzystnie wpływa na środowisko, emitując do środowiska większe ilości szkodliwych substancji.

Wykorzystywanie pelletu niskiej jakości może powodować zapychanie się podajnika, niską temperaturę w piecu, czy też dużą ilość popiołu.