Czym charakteryzują się profesjonalne projekty rurociągów?

Materiał partnera
2019-10-10

Rurociągi to w wielu obiektach przemysłowych i nie tylko układy kluczowe, które zapewniają dostęp do wybranych mediów. Ich stworzenie wymaga jednak przygotowania specjalistycznego projektu. Obecnie do tego celu najczęściej wykorzystuje się nowoczesne oprogramowanie komputerowe, które umożliwia dopasowanie rurociągu do charakterystyki budynku. Jak wykonuje się takie projekty?

Projektowanie całej sieci rurociągów

Stworzenie koncepcji rurociągu chemicznego, wentylacyjnego czy np. spożywczego to szereg prac, w trakcie których należy uwzględnić wiele czynników wpływających na bezpieczeństwo użytkowników obiektu oraz wydajność samego układu. Projektowanie rurociągów musi być przemyślane – kluczowym elementem planu jest ominięcie wszelkich innych sieci, z którymi nowy system rur mógłby kolidować. W tym celu niezbędne jest właściwe rozmieszczenie rur dla danej sieci.

Specjalistyczne biura projektowe zajmujące się tworzeniem tego typu koncepcji realizują je za pomocą nowoczesnego oprogramowania komputerowego, co pozwala uzyskać maksymalną precyzję. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest możliwość wprowadzenia parametrów wybranych rur, dzięki czemu projekt jest niezwykle dokładny. Wyróżniają się tym prace biura Engineering s.c., które od wielu lat świadczy usługi m.in. w przygotowaniu projektów sieci rurociągów i dokumentacji montażowych związanych z ich uruchomieniem. Czym jeszcze powinny wyróżniać się profesjonalne projekty rurociągów?

Wytrzymały rurociąg

Na etapie projektowania uwzględniane są nie tylko wszelkiego typu przeszkody, jakie mogą powodować kolizje z siecią rurociągów, ale także wpływ poszczególnych obciążeń na zastosowane rury, łączenia i inne elementy układu. Ocena naprężeń jest ważną częścią koncepcji przygotowywanej przez specjalistów, którzy dzięki zastosowaniu nowoczesnego oprogramowania są w stanie zapobiec problematycznym awariom rurociągów. Warto zwrócić też uwagę na dokumentację montażową.

Dzięki niej realizacja inwestycji odbędzie się w sposób prawidłowy. Projektowanie rurociągów jest zatem procesem bardzo skomplikowanym, wymagającym specjalistycznej wiedzy i właściwego oprogramowania. Przydaje się nie tylko przy konstruowaniu nowych układów, ale też przy efektywnej modernizacji istniejących już sieci rurociągów. Warto w tym zakresie zaufać firmom zajmującym się przygotowywaniem kompleksowego opracowania dokumentacji związanej z budową lub modyfikacją sieci rurociągów – tylko w ten sposób uniknąć można niebezpiecznych awarii czy zbyt niskiej efektywności układu.

Opracowanie artykułu:

Engineering s.c. Dominik Murek, Marcin Jureko

Towarowa 28/29, 85-746 Bydgoszcz kujawsko-pomorskie
e-mail
www