Czym jest cięcie plazmowe i gdzie jest wykorzystywane?

Materiał partnera
2019-07-02

Cięcie plazmowe jest wykorzystywane w przemyśle już od prawie siedemdziesięciu lat.  Wraz z rozwojem tej technologii rozszerzył się również zakres jej użycia. Początkowo obejmował on jedynie stal czarną i nierdzewną oraz aluminium. Obecnie cięcie plazmowe stosowane jest na wszystkich rodzajach materiałów przewodzących prąd elektryczny. Przyjrzyjmy się bliżej jego działaniu oraz zaletom płynącym z tej metody.

Na czym polega cięcie plazmowe?

Proces ten należy rozumieć jako cięcie metali przy użyciu łuku plazmowego. Plazma to natomiast zjonizowany gaz. W ten sposób podczas cięcia plazmowego wpływamy na materiał podwójnie – poprzez nacisk łukiem elektrycznym oraz ciśnienie gazu.

W standardowym systemie dysza oraz elektroda stykają się, jeśli przez palnik nie przepływa prąd. Wciśnięcie spustu palnika powoduje doprowadzenie do niego prądu o niskim natężeniu, który wraca do źródła przez przewód łuku pilota. Podawany jednocześnie gaz o wysokim ciśnieniu prowadzi do odsunięcia elektrody od dyszy. Prąd zaczyna płynąć w powietrzu, natomiast łuk elektryczny i plazma wypychane są przez strumień gazu w kierunku wylotu dyszy. Kiedy łuk przeskoczy na element poddawany cięciu, do palnika podawany jest prąd o pełnym natężeniu, a strumień plazmy, którego temperatura sięga w tym momencie kilkanaście tysięcy stopni Celsjusza, bez problemu przecina metal.

Plazma może być wykorzystywana nie tylko do cięcia metali, ale również do ich spawania. Obie te techniki charakteryzują się wysoką dokładnością oraz jakością wykonania. 

Zastosowanie plazmy w przemyśle

Ze względu na swoje walory, wśród których wymienić należy precyzję oraz wysoką jakość, a także uniwersalność, techniki z użyciem plazmy znajdują szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu.

Cięcie plazmą wykorzystywane jest w obróbce wszelkiego rodzaju materiałów przewodzących prąd. W praktyce są to głównie blachy; stalowe, aluminiowe, stopy metali. W zależności od mocy źródła zasilającego system, za pomocą plazmy możemy przeciąć materiał o grubości nawet 150 milimetrów – w przypadku zautomatyzowanych urządzeń. Ręcznie przetniemy blachę o grubości do 75 milimetrów.

Technika ta pozwala wykonać różnego rodzaju cięcia. Wśród najczęściej stosowanych możemy wymienić:

  • cięcie podstawowe, czyli rozcinanie obrabianego elementu od krawędzi;
  • ukosowanie, które pozwala uzyskać pochyloną krawędź;
  • cięcie szablonowe, wykonywane wzdłuż wcześniej przygotowanego szablonu;
  • żłobienie, czyli tworzenie regularnych żłobień w materiale – pozwala usunąć wadliwy spaw lub rozdzielić spawane elementy;
  • cięcie wielu blach jednocześnie, możliwe po ułożeniu ich w stos;
  • cięcie zmechanizowane – po zainstalowaniu systemu na stole CNC.

Cięcie plazmowe stanowi obecnie stały element działalności firm z branży konstrukcji stalowych, takich jak Promerol. Jest tak, ponieważ to właśnie ten sektor przemysłu w największym stopniu korzysta z tej technologii.

Spawanie plazmowe znajduje zastosowanie tam, gdzie szczególnie dużą rolę odgrywa jakość łączeń. Są to między innymi konstrukcje wykonywane na potrzeby przemysłu lotniczego, przetwórczego, chemicznego oraz petrochemicznego.

Opracowanie artykułu:

"Promerol" S.A. Stacja Paliw

32-060 Kryspinów 1 małopolskie
e-mail
www