Nie ulega żadnej wątpliwości, że ekogroszek stał się jednym z najpopularniejszych paliw stałych wykorzystywanych przede wszystkim przez właścicieli domów jednorodzinnych. W zasadzie nic w tym dziwnego, ponieważ jak sugeruje sam przedrostek, mamy tutaj do czynienia nie tylko z produktem ekologicznym, ale przede wszystkim ekonomicznym. I choć z nazwą handlową produktu zetknął się już każdy, to wciąż niewielu ludzi zdaje sobie sprawę z tego, czym tak naprawdę jest ekogroszek. Co zatem warto wiedzieć na ten temat?

Charakterystyka ekogroszku

Jeżeli mielibyśmy trzymać się wyznaczników definicyjnych, to ekogroszek jest niczym innym niż paliwem stałym wytwarzanym z węgla kamiennego lub brunatnego. Pokruszony materiał poddaje się przesiewaniu, aby uzyskać ziarna o wielkości od 5 do 25 milimetrów. Ważnym procesem wytwarzania ekogroszku jest również płukanie, które pozwala na skuteczne usunięcie frakcji miału. Jeżeli zaś chodzi o kontekst ekologiczny, to z pewnością warto wiedzieć o tym, iż podczas spalania tego paliwa wydziela się znacznie mniej dymu, dwutlenku węgla, dioksyn, węglowodorów aromatycznych czy związków siarki.

Wysokiej jakości produkt powinien charakteryzować się bardzo konkretnymi parametrami. Mowa tutaj przede wszystkim o ilości składników niepalnych, która nie może przekraczać 10% czy zawartości wody, której nie powinno być więcej niż 12%. Parametrem bezpośrednio decydującym o tym, z jak dobrym produktem ma się do czynienia, jest wartość opałowa w stanie roboczym. Specjaliści z branży są zgodni co do tego, że za wynik satysfakcjonujący można uznać 24 MJ/kg. Co jeszcze warto wiedzieć?

Co gwarantuje wykorzystanie ekogroszku?

Oczywiście ekogroszek postrzegany w kategoriach paliwa stałego został opracowany z myślą o zapewnieniu użytkownikom jak największych korzyści. Paliwo, paląc się długo i wydajnie, wydziela bardzo dużo ciepła i pozostawia niewiele popiołu. Wypada również zaznaczyć, iż obsługa pieca opalanego ekogroszkiem wymaga niewielkiego nakładu pracy. Czynności ograniczają się do napełnienia zbiornika i usunięcia raz w tygodniu zalegających zanieczyszczeń. Pomimo wyższych kosztów zakupu, kotły tego typu charakteryzują się wyraźnie większą sprawnością oraz niższymi kosztami eksploatacyjnymi.

Jak zaznaczają specjaliści ze składu opału Ruchomscy, klienci powinni w wyjątkowy sposób uważać na to, co kupują. Niestety produkty, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem, są po prostu podrabiane i zasada ta jest również widoczna w przypadku ekogroszku. Jeżeli zatem uda się komuś dotrzeć do wyjątkowej promocji, specjalnej wyprzedaży czy dziwnie wysokich rabatów – w pierwszej kolejności należy przyjrzeć się etykiecie na opakowaniu. To bardzo istotne, ponieważ paliwo niskiej jakości stosowane regularnie raczej prędzej niż później przyczyni się do uszkodzenia pieca.