Palety są stałym elementem wykorzystywanym w przemyśle i usługach. W użyciu jest kilka rodzajów palet –wykonanych z różnych materiałów i dostępnych w różnych wymiarach. Jedną z częściej spotykanych jest europaleta drewniana, oznaczana z boku napisem „(EUR)”

Europaleta – definicja i cechy

Europaleta to platforma do przenoszenia/przewożenia towarów, najczęściej jest to  konstrukcja drewniana zbudowana z bloków połączonych deskami na brzegach i w środku. Pozwala to uzyskać paletę czterowejściową – z dwóch stron wejście znajduje się między deskami, z dwóch pozostałych pozostaje otwarte. Europaleta (EUR, EUR 1, EPAL), waży ok 25 kg, ma wymiary 1200 x 800 x 144 mm i wytrzymuje obciążenie do 1500 kg. Paleta ½, oznaczana jako EUR 6 i EPAL 6 ma wymiary 800 x 600 x 144 mm, natomiast paleta EUR 3 produkowana jest w wymiarach 1000 x 1200 x 144 mm.

 Są to palety z drewna o standardowych wymiarach, co pozwala z łatwością zaprojektować pomieszczenia magazynowe, w których będą wykorzystywane. Dzięki temu pasują do każdego rodzaju wózka widłowego, są zatem rozwiązaniem uniwersalnym.

Od 20 lat firmy produkujące i handlujące paletami zrzeszone są w organizacji EPAL - European Pallet Association EPAL. Palety, które nie spełniają norm EPAL-owskich, produkowane lub naprawiane przez firmy nie mające licencji, nie mogą być traktowane jako europalety. 

Firma Aleja istnieje od ponad 20 lat i od prawie samego początku posiada licencję EPAL. Każda naprawiana przez nas paleta zostaje oznaczona tzw. gwoździem naprawczym, co oznacza, że spełnia wszystkie wymagane normy: jest w 100% bezpieczna i wymienna, można ją wymienić na całym świecie, podlega kontroli jakości przez niezależne towarzystwo kontroli Bureau Veritas, jest wykonana z surowców naturalnych, bez obróbki chemicznej, ma ujednolicone standardy jakości i znormalizowane wymiary oraz, co we współczesnych czasach jest istotne, europalety mają neutralny bilans CO2

Zastosowanie palet przemysłowych

Podstawowym przeznaczeniem drewnianych palet są różnego rodzaju magazyny czy też miejsca, gdzie składowane są wszelkie materiały. Palety przemysłowe znaleźć możemy więc przede wszystkim w zakładach przemysłowych czy hurtowniach i sklepach, a także na placu budowy. Są niezastąpione podczas transportu – pozwalają sprawnie zładować duże ilości ładunku bez ryzyka jego uszkodzenia.

Mniej oczywistym, ale równie popularnym sposobem wykorzystania palet jest aranżacja wnętrz. Palety przemysłowe mogą być wykorzystywane wielokrotnie, a co za tym idzie, są mocne i wytrzymałe. Dlatego tak dobrze sprawdzają się jako meble. Możliwości ich zastosowania są szerokie – z palet wykonamy zarówno łóżko, jak i szafki na książki, a nawet meble ogrodowe.