Wszystkie konstrukcje budowane ze stali wymagają okresowych przeglądów technicznych. Dzieje się tak dlatego, że nawet najlepiej zabezpieczony metal zawsze w jakimś stopniu narażony jest na degradacyjny wpływ korozji. W momencie, w którym ogniska rdzy zdążą się rozwinąć, potrzebne jest przeprowadzenie odpowiednich prac konserwatorskich. Zdarcia uszkodzonej powierzchni dokonuje się przy pomocy piaskowania. Na czym polega ten proces?

Piaskowanie – na czym to polega

Aby całkowicie pozbyć się korozji i zminimalizować ewentualne konsekwencje, wynikające z jej oddziaływania na powierzchnie metalowe, ogniska rdzy nie można po prostu zamalować. Choć oczywiście w pewnym sensie ograniczy to bardzo nieatrakcyjny efekt wizualny, to zdecydowanie nie powstrzyma dalszej degradacji struktury. Jak poradzić sobie z tym problemem? Uszkodzoną powierzchnię należy zedrzeć. Jak tego dokonać? Specjaliści używają do tego nowoczesnych maszyn, podobnych nieco do myjek ciśnieniowych, dzięki którym materiałowi ściernemu można nadać ogromną energię kinetyczną. Jako materiału ściernego używa się żużlu, korundu lub piasku, których twardość jest równa 7 w skali Mohsa. Zajęty przez rdzę metal jest dosłownie bombardowany przez miliony małych drobinek, które w momencie uderzenia całkowicie się rozpadają.

Dzięki ogromnej energii możliwe jest nie tylko zdarcie zardzewiałej struktury, ale także nadanie zdrowej warstwie metalu, znajdującej się pod spodem, porowatości. Znacznie ułatwia to późniejsze nałożenie warstw ochronnych. Piaskowanie konstrukcji takich jak mosty, hale, czy zbiorniki przemysłowe jest niezwykle odpowiedzialnym zadaniem. Dlatego wykonawstwo warto powierzyć jedynie najlepszych fachowcom. Zdecydowanie zalicza się do nich firma Tatra, która dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu oraz wykwalifikowanej kadrze pracowniczej od lat zapewnia klientom kompleksowe wsparcie w zakresie renowacji i konserwacji powierzchni stalowych. Co jeszcze warto wiedzieć o piaskowaniu?

Piaskowanie a sodowanie

Do oczyszczenia powierzchni stalowych zastosować można także sodę. Choć należy stanowczo podkreślić, iż sodowanie nie jest bezpośrednią alternatywą dla profesjonalnego piaskowania. Dlaczego? Otóż dlatego, że sodowania używa się wszędzie tam, gdzie istnieje prawdopodobieństwo uszkodzenia przede wszystkim metali miękkich takich jak miedź, czy cyna. Sodowania nie stosuje się na szeroką skalę, a jedynie punktowo. Jako że twardość sody w skali Mohsa wynosi jedynie 2,5, nie da się przy jej pomocy wytworzyć powierzchni, na którą od razu można by nakładać powłoki ochronne.

Dzięki specjalistycznym urządzeniom można oczywiście cząsteczkom sody nadać prędkość zbliżoną do cząsteczek piasku i żwiru, aczkolwiek jej miękkość powoduje, że usunięcie grubych warstw rdzy jest albo niemożliwe, albo zbyt czasochłonne, a co za tym idzie, nieopłacalne. Sodowanie jest zatem zabiegiem niezmiernie ciekawym, ale ukierunkowanym jedynie na delikatne oczyszczanie wrażliwych powierzchni.