Polacy coraz chętniej inwestują w proekologiczne technologie, które nie tylko nie są szkodliwe dla środowiska, ale też generują spore oszczędności na rachunkach. Wśród popularnych rozwiązań wymienić warto instalacje elektryczne KNX, dzięki którym można stworzyć automatykę domową; pompy ciepła, uznawane za najbardziej wydajne urządzenia grzewcze na rynku; czy fotowoltaikę, zapewniającą tanią produkcję prądu niezależnie od pory roku. W przypadku ostatniej technologii pamiętać jednak trzeba o tym, iż jest ona oferowana w różnych modelach. Jak tłumaczą fachowcy MOJA ENERGIA, dla domów jednorodzinnych idealne są systemy on-grid. Co warto o nich wiedzieć?
On-grid, czyli system fotowoltaiczny podłączony pod sieć energetyczną
Na polskich dachach domów jednorodzinnych coraz częściej można zauważyć panele fotowoltaiczne. Cały system, który pozwala jednak na produkcję i przetworzenie energii ze słońca, musi mieć przygotowane odpowiednie podzespoły, pozwalające akumulować prąd. Najchętniej i najbardziej opłacalny rozwiązaniem dla domostw jest stosowanie techniki on-grid, czyli podłączenia całej instalacji fotowoltaicznej pod zewnętrzną sieć energetyczną. Specjaliści z firmy MOJA ENERGIA podkreślają, że odbywa się to poprzez podłączenie falownika odbierającego wytworzoną energię do okablowania zmiennoprądowego wędrującego do rozdzielni niskiego napięcia. Jaki jest tego efekt? Jeden z projektantów i montażystów fotowoltaiki z pracowni MOJA ENERGIA wyjaśnia, że:
System on-grid działa w taki sposób, aby energia elektryczna wyprodukowana przez instalację paneli fotowoltaicznych zasilała w pierwszej kolejności urządzenia domowe podpięte pod elektrykę budynku. Nadwyżki prądu są zaś przekazywane do zakładu energetycznego. Dopuszczalne jest też to, by rozdzielnia odebrała całą potencjalną moc wygenerowaną przez panele, co jest opłacalne np. podczas kilkunastodniowej nieobecności domowników. Właściciele fotowoltaiki on-grid stają się zatem prosumentami – producentami, dystrybutorami i użytkownikami prądu w jednym.
Zalety systemu on-grid
Specjaliści z pracowni MOJA ENERGIA rekomendują inwestorom indywidualnym tworzenie fotowoltaiki w systemie on-grid z wielu względów. Najważniejsze zalety takiej instalacji to:
- możliwość sprzedaży nadwyżek energii,
- możliwość przekazania energii zakładowi energetycznemu i odbierania prądu w momencie większego zapotrzebowania,
- niższe koszty inwestycji, przy której nie trzeba inwestować w drogie sprzęty akumulujące energię wytworzoną przez panele,
- mniej złożona instalacja niż w przypadku systemu off-grid, czyli niepodłączonego do sieci energetycznej,
- większe bezpieczeństwo energetyczne domu,
- możliwość stosowania fotowoltaiki na terenach i przy takich warunkach technicznych budynków, gdzie nie jest możliwe wyprodukowanie z energii słonecznej wystarczająco dużo prądu, by pokryć pełne zapotrzebowanie,
- możliwość rozbudowy systemu on-grid i przekształcenie go w model off-grid.
System fotowoltaiczny pod klucz
Każdy, kto jest zainteresowany montażem paneli fotowoltaicznych na dachu swojego domu, powinien zgłosić się na bezpłatne konsultacje do specjalistów firmy MOJA ENERGIA, którzy obsługują inwestycje na terenie powiatu brodnickiego i całego województwa kujawsko-pomorskiego. Pracownia ta oferuje kompleksowe podejście i model współpracy pod klucz. Co to oznacza?
Fotowoltaika pod klucz to współpraca z pracownią monterską, która przygotuje projekt instalacji, symulacje kosztów i produkcji energii, a także zapewni zakup paneli oraz całego osprzętu. Taka firma zamontuje również cały system i zagwarantuje jego rozruch wraz z kalibracją. Dodatkowo liczyć można na pełną obsługę serwisową – przeglądy, konserwacje i naprawy. Tak działa właśnie firma Michała Falkowskiego MOJA ENERGIA.