Tarcie drewna jest procesem wchodzącym w skład jego obróbki i odbywa się w profesjonalnych tartakach. Materiałem wyjściowym jest drewno okrągłe pochodzące z pnia lub korony drzew. Termin tarcice definiuje wiele odmian asortymentu drzewnego, dlatego warto wiedzieć, jakie rodzaje się pod nim kryją. Jakie wyróżniamy typy tarcic i gdzie znajdują swoje zastosowanie?

 

Tarcica – rodzaje i zastosowanie

Tarcica różni się ze względu na rodzaj drewna, z którego pochodzi. W Polsce najpopularniejsze to brzozowa, bukowa, sosnowa,  świerkowa oraz dębowa. Surowiec ma nie tylko wpływ na właściwości fizyczne powstałych materiałów, ale również ich cenę. W obrębie każdego gatunku drewna można wymienić tarcice takie jak:

  • ·         Deski – grubość 19-45 mm, szerokość 75-250 mm.
  • ·         Bale – grubość 50-100 mm, szerokość 100-250 mm.
  • ·         Listwy – przekrój poprzeczny musi mieścić się w granicach 29-70 mm.
  • ·         Belki – elementy o przekroju 200x200-275x275 mm.
  • ·         Łaty – przekrój poprzeczny musi mieścić się w granicach 75-140 mm.
  • ·         Krawędziarki – elementy o przekroju 100x100-175x175 mm.

Jak możemy zauważyć, podstawową różnicą są ich wymiary, takie jak szerokość i grubość oraz ogólna powierzchnia. Każda z wymienionych tarcic będzie, więc pełniła inne funkcje. Jest to główny surowiec w szeroko rozumianej branży drzewnej i budowlanej. Mogą z niego powstawać panele, meble i elementy dekoracyjne. Odpowiednio obrobione tarcice służą między innymi do wykonywania więźby dachowej, produkcji okien, drzwi, a także różnego rodzaju drewnianych konstrukcji.

 

Jak przechowywać tarcicę?

Żeby nie traciły swoich właściwości tarcice powinny być odpowiednio przechowywane. Specjaliści z Tartaku w Żołędowie przypominają, że niewłaściwie składowane drewno może ulegać odkształceniu i trwałym uszkodzeniom. Miejscem magazynowania tarcicy może być zarówno świeże powietrze, jak i pomieszczenia zamknięte. Ważne jest, aby nie odbywało się to bezpośrednio na ziemi, a na sztaplach, które powinny być budowane na słupach podporowych lub betonowych. Inaczej sprawa wygląda w przypadku tarcicy już wysuszonej. W takim wypadku magazyny powinny mieć odpowiednią temperaturę oraz wilgotność powietrza, aby uniemożliwiać drewnu nasiąkanie.

 

Profesjonalne tartaki gwarantują nie tylko estetyczne wykonanie tarcicy według najwyższych standardów, ale przede wszystkim zapewniają jej właściwy stopień wysuszenia, dzięki czemu drewno zakupione w tartaku będzie można od razu przeznaczyć do dalszej obróbki na różnych etapach produkcji drzewnej i stolarskiej.