Zakup kotła grzewczego to inwestycja na długie lata. Jego podstawowym zadaniem jest nie tylko ogrzewanie naszego domu, ale również wody. Dlatego tak ważne jest, by wybrać model, który spełni nasze oczekiwania, a w dodatku będzie ekonomiczny. Na jakie parametry zatem warto zwrócić uwagę przy zakupie kotła grzewczego?


Który kocioł wybrać?

Wybór kotła grzewczego to wcale nie taka prosta sprawa. To m.in. od niego zależy czy będzie ciepło w naszym domu, ale także, jakie będą koszty utrzymania budynku. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które znacznie się od siebie różnią. Kocioł wodny, czy może gazowy? Który z nich będzie najlepszy i na jakie parametry należy zwrócić uwagę przy wyborze?


Dopasuj moc kotła do budynku

Sprawdzenie jakie projektowe zapotrzebowanie na ciepło ma nasz budynek to pierwsza czynność, którą powinniśmy wykonać przed zakupem kotła. To właśnie od dopasowania mocy do potrzeb budynku zależy, czy kocioł będzie wydajny, ale zarazem oszczędny. Najczęstszym popełnianym błędem jest właśnie wybór kotłów grzewczych o zbyt dużej mocy. Czym to skutkuje? Taki kocioł nie będzie w pełni wykorzystywał swoich możliwości, a co za tym idzie, prowadzić będzie to do zmniejszenia jego oszczędności, większego zużycia paliwa, a także emisji znacznej ilości pyłów do powietrza. Zbyt niska moc kotła natomiast, prowadzić będzie do niedostatecznego ocieplenia budynku.


Zadbaj o ekonomię i ekologię


Od 2018 r. do sprzedaży dopuszczane są jedynie kotły 5. klasy, czyli takie, które emitują znacznie mniej zanieczyszczeń niż urządzenia niższych klas. Charakteryzują się one aż 90% sprawnością, co oznacza, że zużyjemy mniej paliwa niż dotychczas. Ponadto, bardzo często są one w pełni zautomatyzowane, co przekłada się na zwiększenie komfortu przy codziennym użytkowaniu. Minusem tego typu urządzeń jest jednak ich wysoka cena.

Wiele firm stawia również na kotły wodne. Przykładem jest Uniwex Kotły Grzewcze sp. z o.o., który w swojej ofercie posiada całą gamę tego typu urządzeń. Kotły te również w dużej części są zautomatyzowane, dlatego korzystanie z nich nie jest skomplikowane. Wybierając urządzenie warto zastanowić się, na jakim paliwie nam zależy. Kotły wodne napędzane mogą być węglem, pelletem, trocinami, brykietem, ale także biomasą i drewnem kawałkowym. Warto też wspomnieć, że korzystając z tego typu kotła, będziemy dbać o czyste powietrze, ponieważ w urządzeniach zainstalowany jest multicyklon wraz z sondą lambda, które kontrolują jakość oraz skład wydalanych pyłów.