Unikalne właściwości drewna sprawiają, iż jest to jeden z najczęściej wykorzystywanych materiałów konstrukcyjnych. Surowiec ten charakteryzuje się bardzo pożądanymi przez inwestorów parametrami estetycznymi i wytrzymałościowymi, które jednak – dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii – można wyraźnie poprawić. Dobry przykład stanowi tutaj lakierowanie powierzchni. Jak zatem wygląda ten proces w wydaniu przemysłowym?

Lakierowanie drewna w  produkcji masowej

Głównym czynnikiem decydującym o jakości masowo produkowanych elementów drewnianych jest ich powtarzalność. Szczególnie widoczne jest to w branży meblarskiej, gdzie precyzja wykończenia wciąż uchodzi za najważniejszy wyznacznik. Choć trendy zmieniają się niezwykle dynamiczne, to klienci poszukujący nowego wyposażenia wnętrz, stawiają na technologie sprawdzone, gwarantujące zarówno doskonałą ochronę, jak i stosunkowo atrakcyjne ceny. Bez względu na to, czy chodzi o meble przeznaczone do pokoju dziennego, kuchni lub łazienki, precyzja nałożenia lakieru stanowi klucz do zadowolenia ostatecznego odbiorcy.

Z definicyjnego punktu widzenia zadaniem powłoki lakierniczej jest zabezpieczenie drewna nie tylko przed ewentualnymi uszkodzeniami natury mechanicznej, ale głównie przed oddziaływaniem szkodliwych warunków środowiskowych ze szczególnym uwzględnieniem wilgoci. Lakierowanie drewna znacząco wydłuża jego żywotność i ogranicza konieczność przeprowadzania prac konserwacyjnych oraz naprawczych. Oczywiście trudno byłoby sobie wyobrazić, aby procesy lakiernicze w produkcji masowej wykonywane były ręcznie. Obecnie małe, średnie i duże zakłady produkcyjne stawiają na pełną automatyzację przy wykorzystaniu specjalistycznie zaprojektowanych kabin. Co warto o nich wiedzieć?

Charakterystyka kabin lakierniczych

Nowoczesne maszyny do lakierowania natryskowego stanowią idealne rozwiązanie dla wszystkich tych, którym w pierwszej kolejności zależy na produkcyjnej wydajności. W pełni zautomatyzowane kabiny lakiernicze wyposażone są przede wszystkim w pistolety lakiernicze, których przemyślana konstrukcja, umożliwia rozpoznanie malowanego elementu i wykorzystanie lakieru dokładnie w takiej ilości, jaka jest potrzebna. Kolejną ogromną zaletą tego typu urządzeń są kompaktowe gabaryty. Taki stan rzeczy wynika z tego, iż najlepsi producenci tacy jak firma Homag, zdecydowali się umieścić jednostkę powietrza zużytego oraz szafę sterowniczą w korpusie maszyny.

Pomyślano również o intuicyjnej obsłudze. Kabiny lakiernicze działają dzięki dedykowanym programom operacyjnym, co ogranicza konieczność długiego szkolenia personelu. Dzięki specjalistycznie zaprojektowanym filtrom problemu nie będą stanowiły także prace konserwacyjne, które wykonać można niezwykle sprawnie. To bardzo istotne, ponieważ właściciel nie jest narażony na długotrwałe wyłączenie maszyny z procesu produkcyjnego. Czas to pieniądz i ta zasada sprawdza się również w przypadku lakierowania drewna.