Palety mają bardzo szerokie zastosowanie. Niegdyś służyły tylko do transportu, aktualnie wykonuje się z nich także łóżka, stoliki, czy kanapy. Wynika to z kilku rzeczy. W pierwszej kolejności jest to surowiec wykorzystywany do ich produkcji (zazwyczaj jest to drewno). Jest on przede wszystkim naturalny, a dodatkowo charakteryzuje się dużą wytrzymałością na uszkodzenia. Jednak paleta palecie jest nierówna. Wszystko zależy od sposobu ich wykonania.

Paleta

Rozróżnić można wiele rodzajów palet. Głównym surowcem wykorzystywanym do ich produkcji jest drewno. Coraz częściej pojawiają się także palety z tworzyw sztucznych, a dodatkowe elementy (typu kosze na palety) wykonywane są z metalu. Wciąż jednak drewno jest najpopularniejszym materiałem do ich wyrobu. Właściwości fizyczne palet zależą od sposobu wykonania i jakości użytych surowców. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na ich zastosowanie. To od niego mogą zależeć wymiary oraz wytrzymałość. Większości ludzi paleta kojarzy się z typową drewnianą konstrukcją, w kształcie prostokąta. Jest to dobre skojarzenie, tym bardziej że większość palet używanych w przemyśle i nie tylko, tak właśnie wygląda. Najczęściej spotykane w przemyśle są palety EPAL i właśnie je człowiek zazwyczaj ma w głowie, gdy mowa o paletach.

Palety EPAL

Nie bez powodu najczęściej używanymi paletami w przemyśle, są palety EPAL. Są to palety certyfikowane, które muszą spełniać konkretne wymogi, a do ich produkcji wykorzystywane są również certyfikowane materiały. Szereg badań i zabiegów, jakie muszą przejść komponenty do palet sprawiają, że są one droższe, od tych bez certyfikatu. Chcąc kupić kilka palet na własny użytek, można zgłosić się do skupu palet, takiego jak Kower. Chcąc wykonać stolik z palety, nie będzie potrzebny certyfikat. Dla konsumenta oznaczać to powinno oszczędności. Niestety, aby firma produkująca palety taki certyfikat otrzymała, musi się liczyć ze sporymi, corocznymi kosztami. Wiąże się to z instytucją, która wydaje zezwolenie na produkcję tego typu palet. Jest to międzynarodowa organizacja, działająca już niemal na całym świecie. Nazywa się European Pallet Association EPAL. Każda firma, która chce produkować, lub nawet naprawiać, lub wyrabiać poszczególne elementy (np. gwoździe) do produkcji certyfikowanych palet EPAL, musi posiadać odpowiednie zezwolenie, od powyższej organizacji. Wszystkie palety EPAL mają swoje oznaczenie, dzięki którym można zidentyfikować producenta. Na każdej palecie też powinno być oznaczenie przeprowadzenia badań fitosanitarnych, które mają ją uchronić przed wszelkiego rodzaju robakami, czy chorobami.