Wkręty samowiercące służą do łączenia materiałów bez konieczności wcześniejszego wiercenia otworów. Umożliwia to ich specjalna budowa – składają się z łbów z nacięciami, które pozwalają na szybkie umiejscowienie w podłożu. Sprawdzają się zarówno w przypadku drobnych prac montażowych, remontowych, jak i w przypadku mocowania konstrukcji. W tym artykule dowiesz się, jakie wyróżnia się rodzaje wkrętów samowiercących i do czego się je stosuje.
Czym charakteryzują się wkręty samowiercące?
Wkręty samowiercące zrewolucjonizowały bardzo wiele gałęzi przemysłu, znacząco wpływając na skrócenie czasu wielu prac produkcyjnych i montażowych, poprzez pominięcie konieczności wcześniejszego nawiercania powierzchni. Szeroki wybór wkrętów samowiercących sprawia, że sprawdzają się one w trwałym łączeniu bardzo wielu różnorodnych materiałów, począwszy od metalu, poprzez drewno, beton czy tworzywa sztuczne. Posiadają specjalną budowę, która umożliwia pominięcie etapu wcześniejszego wiercenia powierzchni, punktowania czy nacinania gwintu. Przyczynia się do dużo większej precyzji w różnych pracach, gdyż unika się konieczności zmieniania narzędzi pracy, np. wiertarki na wkrętarkę. Ponadto, niekwestionowanym atutem wkrętów samowiercących jest fakt, iż w dowolnej chwili można je szybko zdemontować bez konieczności niszczenia różnych elementów.
Dzięki temu sprawdzają się w przypadku konstrukcji, na których okresowo trzeba wykonywać różne czynności demontażowe. Wkręty samowiercące są niezwykle popularne i wykorzystywane w wielu różnych branżach, począwszy od niewielkich prac remontowych, montażowych, np. w domu, a skończywszy na pracach monterskich specjalistycznych konstrukcji. Wykonane ze stali nierdzewnej A2 lub węglowej, składają się z łba z nacięciem (umożliwia wkręcenie) oraz z gwintowanego trzonu w kształcie walca lub stożka. Ostre zakończenie wkrętu sprawia, że podczas wkręcania sam wkręt toruje sobie drogę w danym materiale. Najczęściej wkręty są ocynkowane, co pozwala im zachować odporność na korozję, a tym samym znacząco przedłużając ich żywotność.
Jakie rodzaje wkrętów samowiercących się wyróżnia i do czego się je stosuje?
Wygoda stosowania wkrętów samowiercących spowodowała, że stały się one bardzo popularne, więc nie sposób wymienić wszystkie ich rodzajów i zastosowań. W zależności od ich przeznaczenia do wykonania konkretnych prac, dopasowuje się ich długość oraz średnicę, aby mocowały solidnie wybrane elementy. Przy wyborze rodzaju wkrętu samogwintującego trzeba brać pod uwagę twardość i grubość łączonych materiałów. W ofercie firmy EWIP Centrum zamocowań Zbigniew Liszczyk z Kielc znajdziesz różnorodne rodzaje wkrętów samowiercących o różnych długościach najczęściej w zakresie od 9 do 25 mm i odmiennych rodzajach tzw. „łebka”.
W związku z tym rozróżniamy wkręty z łbem stożkowym, walcowym, podkładkowym, kielichowym oraz 6-kątnym. Ponadto, wkręty te mogą dodatkowo wyposażone w podkładki lub uszczelki, a także posiadać kołnierz dociskowy, który dodatkowo zwiększa siłę nacisku podczas wkręcania. W bogatej ofercie firmy EWIP każdy znajdzie coś dla siebie, zarówno do montażu mebli, płyt gipsowo-kartonowych prac naprawczych, instalacji różnych przewodów wentylacyjnych, łączenie stalowych i drewnianych elementów, a także dużych konstrukcji budynków i dachów.