Dlaczego recykling jest ważny dla środowiska?

Materiał partnera
2020-01-13

Problemem dzisiejszych czasów nie jest masowa produkcja i konsumpcjonizm, tylko niewłaściwe gospodarowanie odpadami. Recykling jest jednym z najlepszych sposobów na to, aby odciążyć środowisko naturalne. Im więcej produktów zostanie wykorzystanych ponownie, tym mniejsze będzie zapotrzebowanie na pozyskiwanie kolejnych surowców i zbyt dużą eksploatację środowiska. Czy naprawdę grozi nam katastrofa ekologiczna i co zrobić, aby jej uniknąć?

Czy grozi nam katastrofa ekologiczna?

O nadciągającej katastrofie ekologicznej słyszy się niemal wszędzie – w radiu, telewizji i Internecie. Płonące lasy Amazońskie i rozlegle pożary w Australii budzą strach również wśród Europejczyków. Nie da się zaprzeczyć, że z roku na rok, klimat coraz bardziej się ociepla. Śmieci są jednym z przyczyniających się do tego elementów. Największe problemy z odpadkami to przede wszystkim:


  •     Nielegalne spalanie – w wyniku spalania tworzyw sztucznych powstają niebezpieczne gazy cieplarniane, które mają negatywny wpływ nie tylko na klimat, ale także zdrowie człowieka.
  •     Wyrzucanie do środowiska – tworzywa sztuczne i metale mogą rozkładać się setki, a nawet tysiące lat, dlatego zalegają w przyrodzie i zagrażają ekosystemowi.

Problem stanowi również nieodpowiednia segregacja, gdyż niewłaściwie zdane śmieci nie mogą być ponownie przetworzone. O niewywożenie i niespalanie śmieci apelują nie tylko ekolodzy, ale także właściciele skupów surowców wtórnych oraz wiele innych świadomych osób.

Segregacja odpadów w domu

Wprowadzenie obowiązkowej segregacji odpadów to dobry krok w stronę ekologii. Warto mieć w domu osobne śmietniki na tworzywa sztuczne, papier, odpady mieszane, szkło oraz te śmieci, które szybko ulegają całkowitej biodegradacji np. obierki warzyw i resztki żywności. Ważne jest również właściwe segregowanie metali, które można sprzedać na skupie i otrzymać za nie nieco dodatkowej gotówki. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży złomu są motywacją do tego, aby zamiast wyrzucać metale i innego surowce wtórne do środowiska – sprzedać je w odpowiednim miejscu.

Co można sprzedać na skupie?

Na skupach można oddawać nie tylko najpopularniejsze rodzaje metali jak stal lub aluminium, ale także inne przedmioty i surowce. Ważne jest, aby wybierać miejsce, które zadba o właściwe składowanie metalowych odpadów, a następnie ich recykling. Przykładem może być skup Tadeusza Gałązki, który znajduje się w Olsztynie i współpracuje z jednymi z najlepszych polskich hut.

 

Wśród rzeczy, które sprzedaje się na skupie, można wymienić między innymi:

  •     złom stalowy;
  •     metale nieżelazne;
  •     akumulatory;
  •     przewody elektryczne;
  •     silniki elektryczne
  •     podzespoły komputerowe i elektryczne.

Niektóre skupy zajmują się kupnem również innych surowców, takich jak szkło, makulatura lub tworzywa sztuczne.

Opracowanie artykułu:

Tadeusz Gałązka

ul. Stalowa 3, 10-420 Olsztyn warmińsko-mazurskie
e-mail
www
telefon