Wielu z nas ma w garażu metalowe odpady, których nie można już wykorzystać w żaden użyteczny sposób. Niepotrzebnie zajmują miejsce i po kilku latach z przestronnego pomieszczenia może zrobić się skład staroci. Warto wiedzieć, że aby postępować ekologicznie, można niepotrzebne metale sprzedać na skupie. Nie tylko zostaną ponownie wykorzystane, ale też wpadnie nam do kieszeni nieco dodatkowych monet.

Jakie metale można sprzedać na skupie?

Na samym wstępie trzeba nieco ostudzić entuzjazm, gdyż skupy złomu nie wszystkie metale przyjmują. Dotyczy to nie tylko gatunków, ale też określonych przedmiotów. Skupy nie mają prawa przyjmować takich elementów jak fragmenty torów i trakcji kolejowych, znaki drogowe oraz dekle od studzienek. Zakaz ten ma za zadanie wyeliminować akty wandalizmu, które mogą stwarzać zagrożenie dla zdrowia lub życia. Przed jego wprowadzeniem zdarzało się, że osoby z tzw. marginesu społecznego pozyskiwały wiele złomu z nielegalnych źródeł.

 

Skupy złomu kupują przeważnie:

  • złom stalowy;
  • złom żeliwny;
  • metale kolorowe;
  • blachy;
  • niektóre metalowe materiały budowlane.

Skup złomu nie zawsze zajmuje się recyklingiem surowców wtórnych, dlatego nie przyjmuje puszek wykonanych z metali nieprzydatnych w przemyśle. Wyjątek stanowią puszki wykonane w całości z aluminium (większość puszek po piwie i napojach). Jednakże zawsze warto spytać o szczegóły przedstawiciela skupu, gdyż niektóre z nich przyjmują surowce przeznaczone do recyklingu np. szkło lub makulaturę.

Złomowanie auta – czy się opłaca?

Niektóre skupy złomu np. mieszczący się w Chwaszczynie skup LILAN oferują również usługę złomowania samochodów osobowych oraz ciężarowych. Jest to dobra alternatywa w przypadku pojazdów, których sprzedaż jest nieopłacalna, a ich remont przeważyłby koszty. Należy pamiętać, że chcąc zezłomować auto, trzeba mieć przy sobie kilka niezbędnych dokumentów. Jest to przede wszystkim dowód rejestracyjny lub zaświadczenie o jego zatrzymaniu przez policję, a także ciągłość umów kupna-sprzedaży lub faktur od osoby widniejącej w dowodzie rejestracyjnym. Podczas kasacji konieczne jest przedstawienie czytelnych numerów silnika i nadwozia, a także obecność wszystkich współwłaścicieli.

Czy opłaca się sprzedawać metale i złomować pojazdy?

I choć wiele osób – zwłaszcza w dobie stylu życia „Zero Waste” – uważa, że na metalowych odpadkach można zarobić, ich ceny nie są szczególnie wysokie. Mimo wszystko jest to dobry sposób na uzyskanie kilku dodatkowych banknotów w portfelu. Szczególnie w przypadku osób, które mają miejsce, aby gromadzić w garażu lub piwnicy kolorowe metale i raz, albo dwa razy w roku zawozić je do skupu. Sprzedaż złomu do skupu będzie wtedy bezproblemowa, a uzyskana kwota z pewnością ucieszy każdego, bez względu czy będzie to kilkadziesiąt, czy też kilkaset złotych!