Jeśli widziałeś kiedyś, w jaki sposób podłączone do sieci są urządzenia przemysłowe, być może zastanowiło Cię, dlaczego wtyczka jest niebieska, czerwona lub na przykład żółta. Nie jest to przypadek ani pomysł projektantów – kolory wtyczek informują nas o napięciu i częstotliwości prądu, co ułatwia dobranie odpowiedniego rozwiązania dla konkretnej instalacji. Sprawdź, co oznaczają kolory i na co jeszcze musisz zwrócić uwagę, planując zakup tych produktów.

Czym są wtyczki i gniazda przemysłowe?

Łączniki wtykowe, czyli gniazda i wtyczki stanowią cześć instalacji elektrycznej. W przemyśle stosuje się tzw. osprzęt siłowy, czyli gniazda i wtyki siłowe pozwalające na doprowadzenie prądu trójfazowego. Gniazda i wtyczki przemysłowe produkowane są w zakresie Ie = 16-125A Ue= 50-690V, co określa międzynarodowa norma IEC 60309/EN 60309. Trzecia faza pozwala na podłączenie urządzeń wymagających użycia dużej mocy oraz pozwala na podział instalacji elektrycznej na trzy niezależne sieci.

W zależności od wymaganych parametrów zarówno gniazda, jak i komplementarne z nimi wtyki różnią się budową, m.in. położenie tulei uziemiającej w gniazdku jest inne dla różnych napięć i częstotliwości.

Co oznaczają kolory wtyczek?

Kolory wtyczek i gniazd, podobnie jak ich budowę ściśle określa norma IEC. Maja one za celu ułatwienie rozróżniania produktów, a tym samym zapewnienie właściwego poziomu bezpieczeństwa. Kolory tych wtyczek i gniazd przemysłowych informują nas o napięciu i częstotliwości prądów znamionowych:

 • fioletowy  oznacza napięcie rzędu 20 - 25 V oraz częstotliwość 50-60Hz,
 • biały oznacza napięcie rzędu 40 - 50V oraz częstotliwość 50-60Hz,
 • zielony to napięcie powyżej 50 V przy wysokiej częstotliwości w granicach 100-500Hz,
 • żółty oznacza napięcie rzędu 110 - 130V oraz częstotliwość 50-60Hz,
 • niebieski oznacza napięcie rzędu 220 - 250V oraz częstotliwość 50-60Hz,
 • czerwony oznacza napięcie rzędu 380 - 415V oraz częstotliwość 50-60Hz,           
 • czarny oznacza napięcie rzędu 500 - 690V oraz częstotliwość 50-60Hz.

W praktyce najczęściej stosowanymi w instalacjach przemysłowych łącznikami wtykowymi są te w kolorze niebieskim oraz czerwonym, których szeroki wybór oferują producencki elektrotechniki, tacy jak firma PCE. Napięcie i częstotliwość przewodzonego prądu to jednak nie jedyne parametry, na które musisz zwrócić uwagę, poszukując odpowiedniego rozwiązania.

Rodzaje wtyczek przemysłowych

W ofercie firm zajmujących się produkcją i sprzedażą łączników wtykowych znajdziesz wiele rodzajów wtyczek przemysłowych. Wśród nich wyróżnić można:

 • wtyczki izolacyjne przenośne,
 • wtyczki izolacyjne przenośne kątowe,
 • wtyczki szybkozłącza,
 • wtyczki odbiornikowe.

Poza tym osprzęt siłowy w tym obszarze stanowią także wtyki stałe mini, wtyki stałe oraz proste tablicowe. Odpowiednie wtyczki zastosujemy m.in. przy podłączaniu urządzeń elektrycznych czy też w montażu przedłużaczy. Od odpowiedniego doboru wtyczek i kompatybilnych z nimi gniazd zależy bezpieczeństwo instalacji oraz użytkowników urządzeń przemysłowych, warto więc swoją decyzję skonsultować ze specjalistami w dziedzinie elektrotechniki.