Wnętrze naszych telefonów komórkowych skrywa wiele tajemnic. Znajdziemy w nich m.in. jeden lub procesory sygnałowe DSP. Najczęściej kojarzone są one z instalacjami telekomunikacyjnymi, ale coraz częściej można spotkać je też w układach elektroniki przemysłowej. Do czego służą procesory sygnałowe DSP? Zapraszamy do lektury!

Czym są procesory sygnałowe DSP?

Prężny rozwój technologii przyczynił się do zastępowania układów elektroniki analogowej technologiami cyfrowymi i trwa to już od kilkudziesięciu lat. Procesory sygnałowe DSP są ważną częścią tego nurtu. Pracują one w czasie rzeczywistym i przeznaczone są do cyfrowej obróbki sygnałów akustycznych. Procesory DSP najczęściej mają architekturę akumulatorową lub rejestrową. Słowo rozkazowe jest 16- lub 32-bitowe, słowo danych także jest 16- lub 32-bitowe, przy czym możliwe jest wykonywanie działań na długich danych, np. 40- czy 64-bitowych.

Gdzie stosuje się nowoczesne procesory sygnałowe DSP? Jak informuje specjalista z firmy MARKEL, która na co dzień zajmuje się ich produkcją, procesory DSP znajdują zastosowanie:

  • w telefonach komórkowych,

  • w odtwarzaczach muzyki,

  • w kontrolerach napędu dysków,

  • w faksach,

  • w modemach,

  • w układach napędowych elektroniki przemysłowej.

Czym procesory DSP różnią się od innych procesorów?

Największą zaletą stosowania procesorów sygnałowych DSP jest ich wysoka wydajność, która jest niespotykana w innych typach procesorów. Elementy te charakteryzują się równoległym mnożeniem z akumulacją, wykonywanym w jednym cyklu, wydajnym zestawem instrukcji z jednocyklowymi równoległymi operacjami matematycznymi oraz sprawną realizacją pętli. Na rynku dostępne są procesory stałoprzecinkowe i zmiennoprzecinkowe i taki jest też podstawowy podział procesorów sygnałowych DSP.

Tworzenie omawianych elementów wymaga doskonale rozwiniętego środowiska programistycznego i specjalistycznego oprogramowania narzędziowego. Procesory sygnałowe DSP umożliwiają zachowanie dużej elastyczności opracowywanych urządzeń. Stosuje się je w telefonach komórkowych między innymi dlatego, że układy DSP mogą na bieżąco adaptować się do zmieniających się potrzeb rynku. Ciągłe aktualizacje oprogramowania nie stanowią dla nich żadnej przeszkody. Procesory sygnałowe DSP mają bowiem ogromną moc obliczeniową i pozwalają tworzyć wiele wersji tego samego sprzętu.