Ekogroszek stanowi alternatywny materiał opałowy dla węgla brunatnego oraz kamiennego, wyróżniając się stosunkowo wysoką kalorycznością jak na stałe paliwo grzewcze. Nie tylko to jest jego dużą zaletą. Ekogroszek ceniony jest za niski poziom sadzy i spalin w kotłowni po jego spaleniu, a także ze względu na atrakcyjną cenę. By zmaksymalizować opłacalność ogrzewania domu ekogroszkiem, warto jednak szukać towaru w standardzie premium. Nim dysponuje skład opału KRYSTOM, który działa w miejscowości Lewinko.

Dlaczego warto ogrzewać dom ekogroszkiem premium?

Jak tłumaczą sprzedawcy ze składu opału KRYSTOM, ekogroszek w wersji premium to średniokaloryczny i stosunkowo przyjazny środowisku naturalnemu materiał opałowy w formie stałej, który ogranicza też poziom zanieczyszczenia kotła oraz kotłowni. Ekogroszek premium nie jest też inwazyjny dla instalacji grzewczej oraz systemu kominowego. Dlaczego jeszcze warto ogrzewać dom właśnie tym materiałem opałowym?

Dzięki niemu przy niskich kosztach może zapewnić nawet dużemu budynkowi wysoki komfort cieplny i to bez konieczności stałego kontrolowania procesu spalania. Ekogroszek to bowiem materiał wykorzystywany w zautomatyzowanych piecach z podajnikami retortowymi, co oznacza tylko i wyłącznie konieczność kalibracji ustawień kotła oraz uzupełnianie opału co kilka dni.

Jakie parametry grzewcze ma ekogroszek premium?

Ekogroszek premium można rozpoznać po znacznie lepszych parametrach grzewczych od ekogroszku w standardowej jakości. Podwyższona klasa tego materiału grzewczego dotyczy głównie wyższej wartości opałowej, która może wynieść 30 MJ/kg. Jest to o kilka MJ/kg polepszona wydajność grzewcza w stosunku do opakowań ekogroszku zwykłego.

Specjaliści ze składu opału KRYSTOM dodają, że nie tylko wartość opałowa jest lepsza w przypadku ekogroszku podwyższonej jakości. Cechuje się on także znacznie poprawionymi własnościami spalania, czyli niską zawartością siarki (do 0,5%) oraz popiołu (do 6%). Potwierdzeniem tego jest „Ekogroszek Wesoła” z oferty firmy KRYSTOM, który kosztuje 1550 zł za tonę. Jego dużą zaletą jest także niski parametr wilgotności oraz dobra spiekalność (0-20 Rl). Warto podkreślić również, że pochodzi on z polskiej kopalni.

Wydajność ekogroszku premium

Ekogroszek o podwyższonych parametrach grzewczych lepiej sprawdza się w domach z kotłami z podajnikami retortowymi od innych materiałów opałowych. Jedną toną ekologicznego groszku ogrzać można zimą nawet budynek o powierzchni 120 m2. W porównaniu ze standardowym ekogroszkiem jest to wynik lepszy o połowę. Dla tego samego domu trzeba byłoby zakupić 1,5 tony zwykłego materiału, by dorównał on wydajnością ekogroszkowi premium.

Jeśli chodzi o wymaganą ilość konkretnego materiału opałowego dla danego budynku, specjaliści składu opału KRYSTOM bez problemu przeprowadzą precyzyjne obliczenia, dzięki którym wskazują klientom to, ile potrzeba im opału na cały okres grzewczy.

Ekogroszek premium w opakowaniach foliowych

Kupując ekogroszek premium, zawsze należy zwracać uwagę na jego deklaracje własności użytkowych, jak i na certyfikaty. Bez nich nie można bowiem odróżnić od siebie klas opału, co niekiedy wykorzystują nieuczciwi sprzedawcy. Unikać powinno się też kupna ekogroszku pakowanego luzem. W wielu przypadkach jest on mieszany ze znacznie gorszym gatunkowo miałem. Dobry ekogroszek premium powinien zatem być szczelnie zamknięty w foliowym opakowaniu. Świetnie zabezpiecza ono materiał przed zawilgoceniem, ułatwiając również jego transport.

Darmowy dowóz ekogroszku w opakowaniach foliowych (przy zakupie towaru powyżej 1t do 30 km) oferuje właśnie skład opału KRYSTOM, który słynie też z atrakcyjnych cen i błyskawicznej realizacji zleceń.