Człowiek niestety nie dba odpowiednio o naszą planetę. Ilość produkowanych śmieci jest niewiarygodnie wielka, a lądują one nie tylko w śmietnikach, ale także w morzu, oceanach, dzikich wysypiskach, lasach i wszędzie, gdzie tylko stopa ludzka postanie. Dlatego właśnie tak ważne są chociażby najmniejsze działania w kierunku ekologii i segregacji śmieci.

Skala zaśmiecenia świata

Niestety, człowiek przez wiele lat nie zwracał uwagi na ilość produkowanych śmieci. Dopiero od niedawna ludzie zaczęli dostrzegać zagrożenie, jakim sami są dla siebie. Przerażenie ogarnęło wielu ekologów, gdy dostrzegli takie zjawiska, jak wyspy śmieci. Wyspami śmieci  nazywa się skupiska wszelkiego rodzaju odpadów, które tworzą swojego rodzaju wyspy, dryfujące po oceanie. Jedna wyspa może posiadać masę nawet kilkudziesięciu, aż do ponad stu ton. Mowa tutaj o  tonach śmieci wytworzonych przez człowieka tj. butelki plastikowe, worki foliowe, szkło, elementy metalowe itd. Wymieniać można w nieskończoność. Skala tego problemu jest tak duża, że światowe organizacje są gotowe wesprzeć finansowo przedsiębiorstwa oraz instytucje  naukowe, konstruujące maszyny zdolne oczyścić oceany z wysp. Wiele organizacji oraz placówek naukowych od dawna bije na alarm, że zaśmiecenie ziemi osiągnęło poziom krytyczny. Badacze dna oceanów donieśli, że fragmenty plastikowych worków oraz butelek znaleźć można także na dnie rowu mariańskiego. Jest to najgłębszy, znany rów oceaniczny, położony w zachodniej części oceanu spokojnego. Głębokość jego wynosi ponad 10900 m p.p.m. Te dwa fakty powinny wystarczyć, w uzmysłowieniu sobie skali problemu. Niestety, większość ludzi na co dzień nie dba o ekologię. Śmieci leżą nie tylko na ulicach, ale także w lasach, na polach, wzdłuż dróg, o plażach nie mówiąc. Niejednokrotnie idąc szlakiem górskim, niemalże potknąć się można o puste butelki po wodach, czy puszkach po konserwach.

Jak można przeciwdziałać?

Aby zmniejszyć skalę problemu, wystarczą małe postanowienia. Pomóc w tym mogą takie firmy, jak Kolmet, która prowadzi skup złomu, metali kolorowych, metali stalowych oraz metali żeliwnych, ale także tak bardzo szkodliwych dla środowiska akumulatorów. Tak więc, zamiast zostawiać przy śmietniku, warto tego typu odpady zawieść na skup, gdzie, poza oczywistą korzyścią (dbanie o ekologie), wypłacona zostanie nam zapłata. Poza tym, bez wątpienia warto segregować śmieci i pilnować, aby dobrze posegregowane, lądowały w odpowiednich pojemnikach na śmieci. Dość świeżą i ciekawą akcją jest #trashchallenge. Polega ona na znalezieniu mocno zaśmieconego miejsca (dzikie wysypiska śmieci) oraz uprzątnięcie ich. Przed i po sprzątaniu można zrobić zdjęcie, którym można się pochwalić na portalach społecznościowych, mobilizując przy  tym znajomych do podobnych akcji.