Zastanawiałeś się kiedyś, w jaki sposób powstają opakowania spożywcze, takie jak kubki do twarożków lub przykrywki z nadrukiem? Produkcją kubków z pokrywkami oraz innych opakowań termoformowalnych dla mleczarni i innych zakładów przetwórstwa spożywczego, a także folii polistyrenowej nabłyszczanej i palet ogrodniczych zajmuje się spółka Mawi z Aleksandrowa Łódzkiego. Poprosiliśmy ekspertów, aby zdradzili tajniki swojej pracy.

Tworzywa sztuczne

Świat wyglądałby zupełnie inaczej, gdyby nie wynaleziono tworzyw sztucznych. Produkty wykonane z tych materiałów spotkać można wszędzie – w branży motoryzacyjnej, budowlanej, elektronicznej, kosmetycznej, farmaceutycznej i wielu innych. Plastik na dużą skalę wykorzystywany jest również w przemyśle spożywczym, gdzie służy do przechowywania żywności – produkuje się z niego opakowania do serków, jogurtów, mrożonek itp. Swoją wszechstronność tworzywa sztuczne zawdzięczają przede wszystkim niewielkiej masie, wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne oraz trwałości, a także odporności na działanie związków chemicznych i niskiej cenie. Do istotnych cech plastiku doliczyć można również możliwość recyclingu i ponownego, wielokrotnego zastosowania.

Opakowania dla mleczarni

Różnego typu pudełka i pojemniki dla branży spożywczej powstają dzięki wykorzystaniu techniki wtryskowej. Opakowania tworzone są z materiałów opartych na polimerach i nietoksycznych, wyprodukowanych w głównej mierze z surowców kopalnych, takich jak sól, węgiel, celuloza czy ropa naftowa.

Materiał wyjściowy ma postać granulatu, który należy uplastycznić, czyli podgrzać do wysokiej temperatury. Takie tworzywo wtłacza się następnie do odpowiedniej formy o kształcie wymaganym dla konkretnego zastosowania, w której oczekuje na ponowne zastygnięcie.

– wyjaśnia ekspert z firmy Mawi, zajmującej się przerobem tworzywa ps, produkcją kubków i pokrywek z nadrukiem oraz innego, tego typu opakowań dla mleczarni.

Kubki z nadrukiem i nie tylko

Surowce, wykorzystywane przez producentów opakowań do twarożków, serków, jogurtów i innych artykułów spożywczych, muszą być nieinwazyjne dla środowiska naturalnego, bezpieczne w kontakcie z żywnością, a ponadto dawać się w łatwy sposób przetwarzać.

Produkowane przez nas pudełka są bardzo lekkie, co bezpośrednio przekłada się na koszty transportu, a ponadto trwałe, dzięki czemu zawartość w nich umieszczona pozostaje bezpieczna. Na życzenie klienta możemy wykonać nadruk na kubkach, w technice suchego offsetu. Wszystkie nasze produkty posiadają atest Państwowego Zakładu Higieny.

– wylicza ekspert z firmy Mawi – producenta opakowań dla mleczarni, a także folii do termoformowania w różnych kolorach oraz płyt.