Specjalistyczny osprzęt elektroniczny taki jak rozdzielnice elektryczne, baterie kondensatorów, a także zabudowy szachów instalacyjnych są dzisiaj dostępne zarówno w wersjach katalogowych produktów, jak i prefabrykatów tworzonych na zamówienie. Dotyczy to również niebywale istotnych w zautomatyzowanym przemyśle szaf i pulpitów sterowniczych. Wysokiej klasy konstrukcje tego typu według projektów czy koncepcji klientów tworzy szeroko wyspecjalizowana firma BEKAZET. O pulpitach sterowniczych, ich zastosowaniu oraz produkcji opowiadają jej najlepsi specjaliści.

Czym są pulpity sterownicze?

Jak tłumaczą eksperci z przedsiębiorstwa BEKAZET pulpity sterownicze to przypominające rozdzielnice elektryczne urządzenia, które można również uznać za zabudowę instalacji elektrycznych. Jak sama nazwa wskazuje, służą one do sterowania pracy różnych maszyn, linii produkcyjnych, a także stanowisk zrobotyzowanych oraz armatury przemysłowej. Prócz funkcji sterowniczej pulpity pomagają również zarządzać infrastrukturą przemysłową przedsiębiorstwa, gwarantując szerokie możliwości kontrolne.

Wyposażenie pulpitów sterowniczych, a także zintegrowanych z nimi szafami to instalacja elektryczna, przełączniki, liczne sygnalizatory, a także ekrany. Firma BEKAZET tworzy dla swoich klientów zarówno pełne wyposażenie pulpitów, jak i też obudowy prefabrykowane dostosowane do interfejsu danej maszyny/technologii. Takie przedsiębiorstwa dbają przy tym, by produkowane konstrukcje były ergonomiczne i wygodne w eksploatacji, a także, by były solidnie wykonane. Liczyć można zatem na budowę pulpitów sterowniczych na zamówienie z zabezpieczeniem ich przed wodą, wilgocią, pyłami oraz zmiennymi warunkami termicznymi.

Rodzaje pulpitów sterowniczych

Pulpity sterownicze różnią się od siebie funkcjami, budową, wymiarami, zastosowaniem, a także wyposażeniem. Własności te determinowane są przede wszystkim charakterystyką obsługiwanego przez pulpit urządzenia czy linii produkcyjnej. Przy ich produkowaniu ważne jest zatem opracowanie precyzyjnego projektu. Firma BEKAZET w tym celu dokładnie zapoznaje się z przeznaczeniem tworzonego pulpitu i technologią, którą będzie miał on obsługiwać. Jeden z projektantów przedsiębiorstwa ze Szczecina podkreśla, że:

Pulpity sterownicze tworzone są w wielu odmianach. Wyróżnić można pulpity alarmowe, pulpity informacyjne, a także pulpity sterowniczo-wykonawcze. Tworzone są one przez nasz zespół na podstawie skrupulatnie zebranych danych. Oznacza to, że nie ma dwóch identycznych pulpitów sterowniczych. Każdy musi być idealnie dostosowany do określonych potrzeb danej maszyny czy stanowiska zrobotyzowanego.

Klienci liczyć mogą zatem na wizje lokalne w swoich przedsiębiorstwach, a także na tworzenie złożonych opracowań cyfrowych. Specjaliści BEKAZET zawsze gwarantują też indywidualne podejście do każdego zamówienia, pomoc techniczną w wyborze rozwiązań konstrukcyjnych oraz profesjonalną wycenę produktu przed przystąpieniem do jego realizacji. Sam proces tworzenia pulpitu jest wieloetapowy i mocno skoncentrowany na dokładnym zaprojektowaniu wyrobu. Inne konstrukcje stosowane są w branży chemicznej i petrochemicznej, a inne pulpity sprawdzają się w przemyśle wydobywczym, spożywczym oraz w transporcie morskim.

Pulpit sterowniczy i jego konstrukcja

Wygląd pulpitu sterowniczego i zastosowane przy jego produkcji materiały oraz wyposażanie określone są dokładnie w projekcie. Mogą się one różnic w zależności od zastosowań. Na ogół firma BEKAZET proponuje klientom pulpity w obudowach typu monoblok lub w wersji modułowej. W pierwszym przypadku konstrukcja przypomina wysoką metalową szafkę. W drugim zaś pulpit może składać się z kilku dowolnie zaprojektowanych obudów o różnych wymiarach i kształtach.

Niezależnie od wskazanych powyżej parametrów obecnie wszystkie pulpity sterownicze tworzy się głównie ze stali malowanej proszkowo. Popularne są również pulpity w obudowach ze stali nierdzewnej – np. 304L i 316L – a także te spełniające stopień ochrony IP55 oraz IK10. Tworzone przez zespół BEKAZET pulpity zawsze posiadają też certyfikat CE czy UL.