Metal w postaci różnego rodzaju stopów jest obecnie jednym z najbardziej spopularyzowanych materiałów w przemyśle. Wszystko za sprawą jego odporności na uszkodzenia mechaniczne, termiczne, jak też plastyczność. Możliwe jest uzyskanie praktyczne każdego kształtu przy pomocy obróbki cieplnej, jak też mechanicznej. Istotne są także względy praktyczne – dzięki malowaniu proszkowemu gotowy materiał może mieć dowolny kolor.

Na czym polega malowanie proszkowe?

Proces ten składa się z kilku etapów. Ma zastosowanie przy okazji aluminium, metali ocynkowanych, stali, czy żeliwa. Wszystko za sprawą tego, iż w trakcie tego rodzaju malowania wykorzystuję siły elektrostatyczne. Oznacza to, że drobinki farby są naelektryzowane, dzięki czemu utrzymują się poddanego obróbce materiału. Aby zapewnić warstwie farby przyczepność, a przede wszystkim trwałość, następnym krokiem jest umieszczenie elementu w piecu. Zostaje poddany obróbce termicznej w temperaturze 180-200 stopni Celsjusza. Dzięki temu drobinki farby ulegają roztopieniu i przyjmują postać lakieru. W ten sposób Firma Usługowa Roman Junker może wykonać różnego rodzaju prace, związane z malowaniem elementów stalowych.

Jakie są zalety malowania proszkowego?

Kwestią podstawową są czynniki prozdrowotne. Oznacza to, że farby są wolne od różnego rodzaju rozpuszczalników. Dlatego malowanie proszkowe jest bezpieczne dla osób, które zajmują się tego rodzaju pracami.

Elementy, które powstają w ten sposób, zyskują dodatkową warstwę ochronną. Wszystko dlatego, iż lakier, który powstał w trakcie obróbki termicznej, jest bardzo wytrzymały. Pozwala chronić metale przed korozją.

Sposób, w jaki uzyskuję się powłokę, sprawia, iż nie pojawiają się zacieki. A tym samym gotowy produkt jest bardzo estetyczny.

W trakcie malowania proszkowego, poszczególne części pokrywa się farbą wyłącznie raz. Dodatkowo można odzyskać jej nadmiar, co sprawia, że rozwiązanie to jest stosunkowo ekonomicznym sposobem na uzyskanie trwałej warstwy lakieru na elementach stalowych.